Okunma

Google Yeni Bir Chatbot Yapıyor


28 Mayıs 2016 Cumartesi 10:30
Google Yeni Bir Chatbot Yapıyor

Google, yapay zeka araştırmaları kapsamında mevcut çalışmalarını arttırmak adına, ABD’li bilim insanı, yazar, mucit ve futurist ünvanlarına sahip Ray Kurzweil ile birlikte ortak bir proje yürütmeye hazırlanıyor.

Yapay zekay kodlarına sahip bilgisayarların, insanlara benzer olarak sohbet edebilmesini sağlayan Chatbotlar, artık Google bünyesinde de hizmet verecek.

16-05/28/aigoog.jpg

Adı Danielle Olacak

Geçmiş süreçte “Alice” adı altında birçok kullanıcının sohbet deneyimlerini gerçekleştirdikleri Chatbot’un, Google ile Ray Kurzweil işbirliğinde ortaya çıkacak sürümünün adı şimdiden netleşmeye başladı.

Coca Cola gibi firmaların pek çok arama merkezlerinde uzun yıllardır hizmet Ai Chatbot adlı programların, Google sürümünün adının “Danielle” olması bekleniyor.

Danielle’nin Ray Kurzweil’in yazar kimliğinde yararlanarak, yazarın yayınlanmamış romanlarında kullandığı bir isim olduğu Engadget’taki haberde yer aldı.

Ray Kurzweil, konuyla ilgili yayınladığı videoda, söz konusu Ai(Artificial İntelligence-Yapay Zeka) programlarının 2029 yılında Turing testinden geçecek hale geleceklerini ifade etti

Projenin henüz çok yeni olduğunu dile getiren Kurzweil, gelecek süreçte atılacak adımlar hakkında fikir vermekten kaçınırken, Danielle’nin 2016 yılı içerisinde Google ile birlikte test edileceğini açıkladı.

:: Google’ın yapay zeka çalışmaları kapsamında Ray Kurzweil ile birlikte bir chatbot üretmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Yeni Bir Chatbot Yapıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gelecek sürecte atilacak adimlar hakkinda fikir vermekten kacinmiyor haci. Bildigin adamin fikri yok. Ben oyle anladim. Zaten gelecegin ne getirecegini kimse bilemez.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Coca Cola gibi firmaların pek çok arama merkezlerinde uzun yıllardır hizmet Ai Chatbot adlı programların, Google sürümünün adının "Danielle" olması bekleniyor.

  Burada şair ne demeye çalışmış

 3. SDN Okuru dedi ki:

  basligi Cihat Bot olarak ***** neyse fikir de o 😀

" Google Yeni Bir Chatbot Yapıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Yeni Bir Chatbot Yapıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Yeni Bir Chatbot Yapıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "