Okunma

Google’a Kemiksiz 152 Milyon Euro


10 Temmuz 2012 Salı 19:40
Google’a Kemiksiz 152 Milyon Euro

Türkiye’de internet reklamcılığı, bilişim sektörü için çok önemli bir yere sahip. Bu yolla elde edilen gelirlerin büyük kısmı yeniden internet yatırımlarına dönüyor. Bu yatırımlar sayesinde yeni siteler, uygulamalar ve servisler meydana gelirken, daha çok kişi internete içerik üretiyor.

Üretilen içeriklere ulaşmak için yeni cihazlar satın alınıyor, internet servis sağlayıcılarına yeni müşteriler ekleniyor. İnternet servislerini kullandıran firmalar, fiziksel operasyonlara göre daha karlı işlemler geliştirebiliyor ve tasarruf miktarı artıyor.

Birkaç kelime ile özetlediğimiz bu ekosistem hakkında net bilgileri almak çok zor. En doğru bilgileri, ülkemizde ofisi bulunan uluslararası kuruluşlar üzerinden elde ediyoruz.

Aslan payı Google’ın

Türkiye’de internet reklam gelirlerinde aslan payını Google alıyor ve arama motoru reklamcılığı alanında ülkemizde bir rakibi bulunmuyor. Şu anda %1‘lik bir pazara sahip olsa da hızla yükselen rakibi Yandex, %10‘luk bir dilimi ele geçirmeden reklam işine Türkiye’de girmeyi hedeflemiyor.

Google için mükemmel bir ortam haline gelen Türkiye‘den, ne kadar gelir elde edildiği, firmanın Türkiye ofisi tarafından her zaman gizlendi ve basın mensuplarının soruları yanıtsız kalmıştı. Oysa IAB Europe, ister istemez bu bilgiyi detaylı bir araştırma ile paylaşmış oldu.

Kazanç: 152 milyon Euro. Vergi: 0!

Firmanın yaptığı araştırmaya göre 2011’de Google Türkiye ofisi, ülkemizden 152 Milyon Euro‘luk bir reklam satışı gerçekleştirdi. Bu satıştan devletin kasasına giren miktar ise sıfır oldu. Çünkü Google, bu satışları, Türkiye‘de kurduğu bir şirket üzerinden değil İrlanda üzerinden gerçekleştirdiğinden dolayı, fatura kesilmiyor ve Maliye Bakanlığı tarafından geçerliliği olmayan sanal bir makbuz veriliyor.

Bilişim ekosisteminin itici gücü konumunda olan internet reklamcılığı alanında boy gösteren yerli şirketler için yüksek vergi yükü, büyümede en büyük engellerden biriyken Google‘ın İrlanda üzerinden işlerini devam ettirmesi Maliye Bakanlığı tarafından bazı dönemlerde cezalandırıldığı da oluyor.

Örneğin geçtiğimiz yıl firmaya kesilen 71 milyon TL‘lik ceza, yeniden yapılandırılarak önce 35 Milyon TL‘ye, sonra bu miktar 2 ayda bir ödenmek şartıyla 18 takside bölünmüştü.

Google’ın önemi büyük

Google Türkiye‘nin 2011‘de kazandığı 152 milyon Euro için Maliye Bakanlığı‘nın nasıl bir strateji izleyeceği, şimdilik bilinmiyor. Ancak şu da bir gerçek ki; Google‘a verilen reklamlar sayesinde birçok e-ticaret sitesi kendisini tanıttı, KOBİ‘ler yeni müşteriler buldu, birçok firma da alternatif satış kanallarına internet kullanıcılarını çekerek işlerini büyüttü.

:: Google’ın parası, fakirin çenesini mi yordu ne dersiniz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

58 yorum - “Google’a Kemiksiz 152 Milyon Euro”

 1. Troy dedi ki:

  arkasına erdoğan’ı alacağından şüphem yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Google’in modeli uluslarasi ve Turkiye’deki hukuka uygundur. Global bir sirket olarak tum Avrupa ve Asya’da reklem veren sirketlerin fatuaralari Irlanda’dan kesilir, vergisi Irlanda’da odenir. Bu da Irlanda hukumetinin zamaninda teknoloji sirketlerini Irlanda’ya yatirim yapmasi icin vergi kolayligi saglamasinin bir sonucudur. Kanunu degistirip TR’de operasyonu olan her firmaya lokal sirket kurma ve vergi odeme zorunlulugu getirisen o zaman oder. Sen kanunu degistirme, ondan sonra Google’a suc at? Facebook oduyor mu? Amazon oduyor mu? EBay oduyor mu? Hangi uluslarasi internet sirketi vergi oduyor? Birilerini zan altinda birakmadan once biraz arastirin da yazin bence

 3. thesavarona dedi ki:

  Yandex’de gelişsin bu kadar hep Google olmazki 😀

 4. Androd dedi ki:

  Google bunu nası becermiş, arkasına Erdoğan‘ı mı almış ne etmiş?

 5. istbne dedi ki:

  Turkiye’nin gucu bir tek kendi vatanadasina yeter.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Buraya herkes döktürmüş de ulan ben uzayda mı yaşıyorum acaba??

  Türkiye’de kurulu hiç bir şirket (türü ne olursa olsun) dört/dörtlük vergi ödemez ve mutlaka vergi kaçırır. Şirket vergi kaçırmazsa yaşayamaz çünkü. Hal ve vaziyet böyle iken, toplanan fahiş vergi oranından dolayı oluşan kaçakları konuşacağımıza yok google vergi ödemiyormuş. Koysun şimdi maliye google reklamına kdv görün o zaman anyayı, konyayı..

" Google’a Kemiksiz 152 Milyon Euro konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’a Kemiksiz 152 Milyon Euro ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’a Kemiksiz 152 Milyon Euro ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "