Okunma

Google’a Sorduk: Türk Bayrağı’na Ne Dedi?


05 Ekim 2009 Pazartesi 09:12
Google’a Sorduk: Türk Bayrağı’na Ne Dedi?

Google‘ın çeviri servislerinden Google Translate‘i duymayanınız yoktur. Bu servis, farklı dillerdeki metinleri, bir başka dile çevirerek, günümüz internet kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor. Rus arkadaşlık sitelerine kolayca üye olup, mevzu bahis sitelerde diğer insanlarla kolayca anlaşabilmek amacıyla, ülkemizde de oldukça sık bir kullanıma sahip olan Google Translate, kullanıcıların tavsiyelerine göre çeviriyi şekillendiriyor.

Durum böyleyken, son günlerde Türk internet dünyasında bir tartışma ortaya çıktı. Türkçeden ingilizceye Türk Bayrağı” kelime grubunu çeviri yapmak istediğimizde, servis bize “akp” çevirisini sunuyor. Yani Google’a göre, Türk Bayrağı‘nın ingilizcesi “akp“. Tabii ki bu, Google kaynaklı bir hata değil. Bu hatanın, kullanıcıların sağ altta yer alan “Daha iyi bir çeviri öner” butonunu suistimal etmelerinden dolayı kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bakalım Google, bu hatanın farkına ne zaman varacak ve düzeltecek? Eğer siz de “Türk Bayrağı” yerine doğru çevirisinin çıkmasını istiyorsanız, “Türk Bayrağı” kelime grubunu türkçeden ingilizceye çevirdikten sonra sağ altta yer alan “Contribute a better translation” (Daha iyi bir çeviri öner) linkine tıklayarak “Turkish Flag” yazın.

GÜNCELLEME: Bu haberimizin ardından ve gelen yoğun tepkilerin üzerinden Google, bu suistimali fark etmiş olmalı ki, saat 16:30 itibariyle hata giderilmiştir. 

:: Sizce bu hatanın sebebi ne olabilir?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Google’a Sorduk: Türk Bayrağı’na Ne Dedi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben nasıl yapıldığını biliyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  çoktan varmış bile.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ruh hastası bunlar!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  tebrik ederim arkadasım. ne mutlu türküm diyene

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Denedimç Öyle birşey yok .

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Değişmiş artık doğru çıkıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler. google yardım grupları tutuştu şuan zaten. ben ve bir çok kullanıcı mail attık.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  “türk bayrağı” “shiftdelete.net” katkıları ile gerçek kelime anlamına kavuştu katkılarından dolayı vaktini ayırıp destek veren tüm arkadaşlara teşekkürler

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hemen Turkish Flag olarak önerdim…teşekkürler…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle art niyet var bilerek isteyerek yapılmış bir ç***** mi biliyorum?Kaç kere daha iyi çeviri önerdim birinin bile onaylandığını gö***** atsınlar suçu zaten google süt dökmüş kedi değil mi???

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bence hemen mahkemeye verelim de kapatılsın 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer “Türk Bayrağı” yazarsak, yan büyük harflerle doğru tercüme ediyor. “türk bayrağı” yazarsak yanlış tercüme ediyor.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  olacak iş değil! bunu kim ne şekilde suistimal edebilir ya! bu kadar mı düştü bu insanların seviyesi! bu dediklerimi yayınlayın ya da yayınlamayın ben yine de söylemek zorunda hissediyorum kendimi. bu konunun üstünde çok dikkatlice durulması lazım. her yerde bir bozulma bir yozlaşmadır gidiyor. milleti susturdular. kimse birşey diyemiyor. birşeylere zemin hazırlanıyor. uyumayın!

" Google’a Sorduk: Türk Bayrağı’na Ne Dedi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’a Sorduk: Türk Bayrağı’na Ne Dedi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’a Sorduk: Türk Bayrağı’na Ne Dedi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "