Okunma

Google’dan İlkbahar Ekinoksu Doodle’ı


20 Mart 2014 Perşembe 06:32
Google’dan İlkbahar Ekinoksu Doodle’ı

Google, İlkbahar’ın ilk günü olarak kabul edilen Mart Ekinoksu‘nun gelişini yeni bir doodle ile ana sayfasına taşıdı. Baharın gelişini simgeleyen animasyonlu doodle’da bir karakter tarafından yapılan sulama çalışmalarında, Google kelimesinin her karakteri farklı bir çiçek olarak büyüyüp serpiliyor.

21 Mart Ekinoksu olarak ilkokulda öğrendiğimiz bu olay, aslında bir gün önce de gerçekleşebiliyor. 2008’den bu yana 20 Mart’ta gerçekleşen İlkbahar Ekinoksu, bu yıl da 20 Mart yerel saatle 18:57‘de vuku bulacak. Konuyla ilgili ansiklopedik bilgiler ise şu şekilde:

“Kuzey ve Güney Yarım Küre, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator’a 90°’lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator’da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre’ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre’de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise tam tersi olur.

Bu tarih Güney Yarım Küre’de Sonbahar, Kuzey Yarım Küre’de İlkbahar başlangıcıdır. Aydınlanma çemberi kutup noktalarına teğet geçer. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasında da görülür. Dünya’da gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.”

:: Google’ın logo çalışmasını beğendiniz mi?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’dan İlkbahar Ekinoksu Doodle’ı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    21 Mart diye biliyorum. Google rezi olmasın.

" Google’dan İlkbahar Ekinoksu Doodle’ı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan İlkbahar Ekinoksu Doodle’ı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan İlkbahar Ekinoksu Doodle’ı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "