Okunma

Google’dan Ertem Eğilmez Doodle’ı


18 Şubat 2014 Salı 02:08
Google’dan Ertem Eğilmez Doodle’ı

Özel günleri anasayfasında hazırladığı Doodle‘lar ile kutlayan Google, Türkiye sayfası için 18 Şubat 2014’ü ünlü yönetmen ve yapımcı Ertem Eğilmez’in 85. doğum gününe ayırdı. İnternet kullanıcıları bugün Google.com.tr‘yi tıkladıklarında aşağıdaki Hababam Sınıfı filmlerine vurgu yapan Doodle ile karşılaşıyorlar. Peki Ertem Eğilmez kimdir?

18 Şubat 1929’da Tranzon’da doğan Ertem Eğilmez, 1961 yılında Efe ve 1964 yılında Arzu Film şirketini kurarak sinemacılığa başladı. Yaman Gazeteci filmiyle yapımcılığa, 1964’te de Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi ile yönetmenliğe adım attı. Bir Millet Uyanıyor‘la 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi tarihsel film ödülünü kazandı.

1960’lı yıllardaki popüler aşk filmlerinin ardından, 1970’li yıllarda sevgi, dostluk ve güncel olayları güldürü öğesiyle kaynaştırdığı duygusal güldürülere yöneldi. Özellikle 1973’te çektiği Canım Kardeşim şiirsel anlatımıyla dikkati çeker.

Hababam Sınıfı 

Karakter oyuncularına başrol veren Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şener Şen ve Ayşen Gruda gibi güldürü oyuncularının sinemada başarı kazanmalarında payı olan Eğilmez, Rıfat Ilgaz‘ın Hababam Sınıfı romanını 1975’te beyaz perdeye aktardı. Hababam Sınıfı’nın başarısı üzerine Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde ve son olarak da Hababam Sınıfı Güle Güle adlı dört devam filmi çekti.

1980 yılında yaptığı Banker Bilo ve 1984 yılında yaptığı Namuslu filmleriyle, Türkiye’nin temel sorunlarına bakışı açısını kendi mizah anlayışıyla ele aldı. Geniş ilgi gören Namuslu’yu, ticari açıdan başarısız olan Aşık Oldum (1986) ile gişede büyük bir başarı elde eden Arabesk (1988) izledi. Eğilmez, 21 Eylül 1989’da İstanbul’da vefat etmiştir.

:: Ertem Eğilmez’in filmlerini nasıl bulursunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google’dan Ertem Eğilmez Doodle’ı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Allah Rahmet Eylesin

  Bu Arada Google Zaten Ölüm yıldönümü Kutlamıyor

  Tarih Dikkatini Çektiyse Doğum Günü İçin Doodle Yapılmış…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  TRABZONLU OLARAK GURURLANDIM BİZE HER YER TRABZON

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ulen google’ın bu yaptığına ne denir.

  10 kasım da sadece karanfil koyup geçiştriyor.

  Ama niyeyse ertem eğilmez ve hababam sınıfını tam kadroya yakın çiziyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Allah rahmet eylesin. Yeşil çam varsa en büyük paya sahiptir.

" Google’dan Ertem Eğilmez Doodle’ı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Ertem Eğilmez Doodle’ı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Ertem Eğilmez Doodle’ı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "