Okunma

Google’dan Giyilebilir Teknolojiye Davet


10 Mart 2014 Pazartesi 15:00
Google’dan Giyilebilir Teknolojiye Davet

İçinde bulunduğumuz günlerde Teksas’ta düzenlenen SXSW fuarında Google’ın Android, Chrome ve Uygulamalardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Sundar Pichai, yazılım geliştirme kitinin iki hafta içinde kullanıma sunulacağını açıkladı.

“İki hafta içinde Android için yazılım geliştirme kitimizi kullanıma sunacağız,” diyor Pichai. “Bu sayede geliştiriciler, pazar hakkındaki görüşümüzü kavrayacaklar.”

Bir süredir ortada gezinen spekülasyonlar, Google’ın akıllı saat geliştirerek hızlı gelişmekte olan pazara giriş yapma çabaları olduğu yönünde. Google’ın giyilebilir cihazlar için SDK duyurması da bunun bir göstergesi olarak görülüyor.

Android akıllı telefon geliştiren üreticilerden bazıları, yakın gelecekte giyilebilir cihaz üretme planları olduğunu duyurdular. Bunlar arasında geçtiğimiz ay Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress fuarında giyilebilir ürünlerinden bazılarını tanıtan HTC de bulunuyor.

Geçtiğimiz günlerde Lenovo’nun Google’dan satın aldığı Motorola ise yıl sonunda satışa sunmayı planladığı bazı giyilebilir ürünleri olduğunu belirtti.

Güvenlik ne olacak?

Motorola’nın kıdemli başkan yardımcısı Rick Osterloh, “Bu yıl bazı ilginç giyilebilir ürünler sunmak niyetindeyiz,” diyor. Ancak cihazların geliştirilme sürecinde olduğunu ve herhangi bir tarih ya da fiyat bilgisi paylaşamayacağını belirtiyor.

Google’ın SDK yayınlamasına ilişkin ortaya çıkabilecek tek endişe, Google Glass gibi ürünlerin kötü ya da yasa dışı amaçlar için kullanılması. Pichai, Mobile World Congress’te konuyla ilgili olarak Android’in açık kaynaklı yapısının güvenlik düzeyini arttırdığını belirtmişti.

“Android güvenli, çok güvenli olmak için tasarlandı.” diyen Pichai, “Bir platformun güvenli olmasının en iyi yolu bu, çünkü dünyadaki her araştırmacı, her geliştirici sistemi inceleyebilir. Bence Android’i güvenli kılan da bu.” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Giyilebilir cihazların günlük kullanımına ilişkin gizlilik ve güvenlik endişeleri süredursun, bu yeni cihaz konsepti hayatımıza girmeye başladı. Örnek olaylar gördükçe davranış normlarının yerine oturacağı düşünülüyor.

:: Giyilebilir cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAhmet Vural

Birçok farklı ekonomi ve bilişim yayınında yazarlık ve çevirmenlik yapmış olan Ahmet SDN'de popüler teknolojiden silikon plakalara kadar geniş bir yelpazede haberleriyle bizlerle.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google’dan Giyilebilir Teknolojiye Davet”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ben giyilebilir teknolojiye sıcak bakmıyorum.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Android güvenlimiymiş peeeh…

  3. orcnd dedi ki:

    bir eğitim kiti ile bu girişimi ilerletmeleri gerekiyor. üreticilerin insafına bırakmamak lazım. amatör elektronikçi ve yazılımcılar çok daha farklı fikirlerle çıkabilirler

" Google’dan Giyilebilir Teknolojiye Davet konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Giyilebilir Teknolojiye Davet ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Giyilebilir Teknolojiye Davet ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "