Okunma

Google’dan Güzel Haber!


17 Ocak 2006 Salı 15:00
Google’dan Güzel Haber!

Mesajlaşma yazılımlarındaki problem, cep telefonu operatörlerine benziyor. Eğer aynı yazılımı kullanmıyorsanız, tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi aynı operatörü kullanmayan kişiler kadar zor duruma düşebiliyorsunuz. Bu sorunu ise ortaklıklar çözüyor. Anında mesajlaşma yazılımları arasında kendi yerini belirlemeye çalışan Google Talk, son duyurusunda diğer anında mesajlaşma servislerinin kullanıcılarına da Google Talk ile ulaşabileceklerini belirtti.

Anlaşmalı servislerin listesi
Anlaşma sağlanan diğer anında mesajlaşma servisleri şunlar;

– Earthlink
– Gizmo Project
– Tiscali
– Netease
– Chikka
– MediaRing
Bizim de söyleyeceklerimiz var!
Google Talk, henüz beta aşamasında. Sadeliği, hızı, zekice tasarlanmış arabirimi ile çok sayıda kullanıcısı olduğu muhakkak. Özellikle de ses iletimindeki başarısını daha önce test etmiştik. Büyük eksiklikleri de yok değil. Örneğin, dosya transferinden tutun, görüntülü sohbete kadar, anında mesajlaşma yazılımlarında olmazsa olmazlardan olan araçlar bulunmuyor. Henüz beta aşamasında olması ise, bu eleştirilere kalkan görevi yapıyor.

Son duyurusundaki ortkalık anlaşması ise gayet sevindirici bir haber. Ancak, ülkemizde bu saydığımız anında mesajlaşma yazılımlarını kullanan kişi sayısı ise belki de yok denecek kadar az. Gönül ister ki popüler anında mesajlaşma yazılımları ile yapılsın ortaklıklar. Mesela Yahoo’nun MSN ile yapacağı ortaklık gibi.

Gelişmeleri yakından izliyor olacağız. Kulağımıza geleneleri de SDN sayfalarından paylaşacağımıza emin olabilirsiniz.

Bilgi için: Google

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Google’dan Güzel Haber!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Daha ayrıntı olabilir. Mesala Yahoo oluyor mu?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes Google Talk’a geçsin. Nedir bu MSN problemleri? Önce de bu soldaki sekmelerin sayısı daha azdı galiba. Bir de sistem niye kendini çok kasıyor ilk açılışta, anlayamadım gitti…

  İnşşşallahhhh sonu ICQ gibi olur.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Servis kelimesi daha uygun. Teşekkürler akilleus. Ama bahsettiğimiz servis sağlayıcıların çoğunun yazılımı var. Chikka, Gizmo gibi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  beta dan çıkana kadar kullanmicam. ben birden fazla mesajlaşma programı kullanmayı sevmiyorum. şimdilik msn idare ***** dursada)

" Google’dan Güzel Haber! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Güzel Haber! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Güzel Haber! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "