Okunma

Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin


30 Mayıs 2014 Cuma 10:00
Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin

Her şey İspanyol Mario Costeja Gonzalez‘in mahkemeye yaptığı başvuru ile başladı. Emlak satarken 16 yıl önce yaşadığı sıkıntıların halen Google’da yer aldığı gerekçesiyle, bu verilerin internetten (Google arama sonuçlarından) silinmesini talep eden Gonzalez, takip eden dava sonucunda Google’ın Avrupa’da “unutulma hakkı” önerisiyle karşılaşmasını sağladı.

Google’dan Larry Page ise Financial Times’a verdiği bir röportajda, Google’ın 30 Mayıs itibarıyla Avrupalı internet kullanıcılarına kendileriyle ilgili eski veya zarar verici nitelikteki bilgileri silmeleri için yeni bir yöntem sunacaklarını açıkladı. Nihayet o gün geldi ve Google’ın “arama sonuçlarından kaldırma formu” yayınlandı.

İnternette Unutulma Hakkı

Google’ın Yasal Yardım bölümünden ulaşabileceğiniz bu formda, Avrupa Veri Koruma yasaları kapsamında kendi isminizle ilgili olarak arama sonuçlarında görüntülenen ve rahatsız olduğunuz içeriklerin kaldırılmasını talep edebiliyorsunuz. Google tarafından yapılan açıklamaya göre, talepler değerlendirilirken halkın bu içeriğe ne kadar ilgi duyduğu ve verinin ne kadar eski olduğu da göz önünde bulundurulacak.

Google’ın yeni yayınladığı bu form, Nevizade akşamları sonrası çekilen ve iş başvurularında adınızı Google’da aratan patronların oldukça ilgisini çekebilecek o fotoğrafları kaldırmanız için bir hayli işe yarayacaktır. Sizin de kendinizle ilgili olarak kaldırmak istediğiniz içerikler var ise, buraya tıklayarak formu doldurabilirsiniz.

Son bir ekleme: İçerik kaldırma talepleriniz Google’ın Avrupa bölgesinde kullanılan versiyonlarında geçerli oluyor. ABD merkezli olarak kullanılan Google.com bu taleplerden etkilenmiyor.

:: Sizin de Google sonuçlarından kaldırtmak istediğiniz içerikler var mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ulan 4 göz lahının ilk başınabak dagel

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Metin Türkçe fakat Türkiye yok ama Güney kıbrıs var.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde yapsalar millet eyleme çıkar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  google zaten bu duruma hiç sevinmedi, milletin özel bilgilerine çok meraklı zaten bu amerikalılar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  resimli kimlik fotokopisi istiyor, istiyorsan anne kızlık soyadını da vereyim !!!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Form türkçe ama türkiye yok tezat bi durum google turkiyeyi sevmiyor bilenen bişey bu…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye yoksa gugıl ürünleri Türkiye’de BOYKOT edilsin…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkemiz yok nasıl silecez?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  O değil de doğum tarihini değiştirebilsek süper olacak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten CIA hep izliyo bu hesapları XD

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen formda tr yok

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bizim mahkemelerde google çalışır.
  hey gidi vatanseverlik(!)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Tr yook

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Formda türkiye yok

" Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan İstemediğiniz Bilgileri Silin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "