Okunma

Google’dan Selma Lagerlöf Doodle’ı


20 Kasım 2013 Çarşamba 07:39
Google’dan Selma Lagerlöf Doodle’ı

Masal ve efsane türü eserleri ile tanınan, Nobel ödüllü ilk kadın edebiyatçı Selma Lagerlöf‘un doğum günü, Google.com’da tasarlanan bugüne özel Doodle ile kutlandı.

20 Kasım 1858’de Marbacka, İsveç’te doğan Lagerflöf, 1882 sonbaharında Stockholm’de öğretmen okuluna girdi.1885’te babasını kaybeden Selma Lagerlöf aynı yıl Landskrona’da öğretmenliğe başladı. İki ciltlik romanı Gösta Berlings Saga‘yı bu sırada yazdı.

İtalya’ya yaptığı ziyaretten sonra Antikrists mirakler (Deccal’in Mucizeleri)’i adlı sosyalist içerikli romanını yayımladı. Bunu en iyi yapıtlarından biri sayılan En herrgårdssägen (Malikane öyküleri) ile Mısır ve Filistin’de geçirdiği kışın etkisiyle yazdığı, kendisine İsveç’in en önde gelen romancısı niteliğini sağlayan iki ciltlik Jerusalem (Kudüs) izledi.

Diğer önemli eserleri

Diğer önemli yapıtları arasında, özlü ve güçlü bir anlatımı olan Herr Arnes penningar (Bay Arnes’inHazinesi; 1904) yer alır. Marbacka (1922), Ett Barns Memoarer (Bir Çocuğun Anıları; 1930) ve Dagbök för Selma Lagerlöf (Selma Lagerlöf’ün Günlüğü; 1932) adlı kitaplarında incelikli bir üslupla çocukluğunu anlattı.

Lagerlöf‘ün en iyi eseri olan Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Nils Holgersson’un yabankazlarıyla maceraları) adlı kitabından yola çıkarak hazırlanan çizgi film dizisi, Türkiye’de Uçan Kaz adıyla gösterilmiştir. Türkçede ayrıca Kurtlar ve Uçan Kazlar adlı çocuk kitapları vardır. Edebiyatçı, 16 Mart 1940, Marbacka, İsveç’te ölmüştür.

:: Selma Legerlöf’un eserlerini biliyor musunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’dan Selma Lagerlöf Doodle’ı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Selma Lagerlöf Doodle’ı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Selma Lagerlöf Doodle’ı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "