Google’dan yeni proje: Internot Olmaya Var mısın?


21 Ocak 2019 Pazartesi 18:20
Google’dan yeni proje: Internot Olmaya Var mısın?

Google Türkiye, çocukların bilinçli internet kullanımını geliştirmek ve nesiller arasında dijital iletişimi güçlendirebilmek için “Internot Olmaya Var mısın?” projesini hayata geçirdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın himayesi ve BTK işbirliği ile hayata geçirilen proje ile dijital çağın çocukları ile ebeveynlerin arasında ki diyaloğun arttırılması hedefleniyor.

BTK ve Bakanlık desteği ile “Internot Olmaya Var mısın?”

Google Türkiye, çocukların internetin sunduğu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilmesi için karşılaştıkları olay ve durumlarda bilinçli bir şekilde karar verebilmelerinin büyük önem taşıdığını vurguluyor.

Bunu sağlayabilmek için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın himayesi ve BTK’nın işbirliği ile “Internot Olmaya Var mısın?” projesini hayata geçirdi. Projenin tanıtımı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Ömer Fatih Sayan ve BTK Başkanı Sayın Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısıyla gerçekleştirildi.

Dijital dünya çocuklarıyla anne-babalar arasında diyalog köprüsü

“Internot olmaya var mısın?” projesinin bir diğer amacı ise dijital çağda doğan 6-12 yaş grubu çocukların yanı sıra, ailelere ve öğretmenlere de ulaşarak nesiller arasında var olan dijital diyaloğu güçlendirmek.

Çocuklar için dijital vatandaşlık kuralları ve internette güvenlik ipuçları üzerine kurgulanan oyun platformu Interland’da, çocuklar internotları farklı oyunlarda takip ederek bilinçleniyor. Ayrıca yaratıcılıklarını kullanarak güvenlik alanlarında dijital vatandaşlığın temellerini öğreniyorlar. Proje kapsamında kılavuz niteliğinde bilgilerin bulunduğu “Dijital Vatandaşlık ve Güvenlik Eğitim Kitapçığı” ile aile içerisindeki tüm bireyler tarafından imzalanması beklenen “Internot Olmaya Var mısın Taahhüdü” yer alıyor.

Internot

Internot olmanın ilkeleri

”Internot Olmaya Var mısın?” platformunda, çocukların oyunlarla deneyimleyerek öğrenmesi ve hedeflenen önemli beceri ve davranışlar arasında aşağıdaki başlıklar yer alıyor;

· İnternette paylaşım yaparken özenli olmak,

· Çevrimiçi dünyada olusabilecek tuzaklar konusunda bilinçlenmek,

· Özel bilgilerini neden ve nasıl koruyacaklarını anlamak,

· Internet ortamında başka kullanıcılarla girdikleri etkileşimlerde nazik ve düşünceli olmak,

· Şüphe uyandıran durumlarla karşılaştıklarında ise durumu gecikmeden büyükleri ile paylaşmak,

Proje kapsamında İstanbul’un yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri, Samsun ve Trabzon olmak üzere toplam 10 ilde düzenlenecek etkinlikler ile dijital okur-yazarlık ve güvenli internet kullanımı konularında farkındalığın daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

“Internet Olmaya Var mısın?” projesi için: hakkında daha fazla detaya ulaşmak için beinternetawesome.withgoogle.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google’dan yeni proje: Internot Olmaya Var mısın?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple ın şu ülkeye bir yararı olmamasına rağmen insanların bu kadar çok Apple ı sevmesi çok garip

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Facebook ve Twitter gibi siteler neyse de Google gerçekten kaliteli işler yapıyor. Kitap yazıyoruz yayımlıyoruz, aradığımız her şeyi buluyoruz. Büyüksün Google

" Google’dan yeni proje: Internot Olmaya Var mısın? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan yeni proje: Internot Olmaya Var mısın? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan yeni proje: Internot Olmaya Var mısın? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 2. 2 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 3. 3 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 4. 4 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 5. 5 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 6. 6 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 7. 7 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 8. 8 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 9. 9 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 10. 10 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!