Google’ın Bu Özelliklerini Duydunuz mu?


16 Ekim 2010 Cumartesi 12:30
Google’ın Bu Özelliklerini Duydunuz mu?

Google‘ın internet üzerinde tonlarca servisi bulunuyor. Bu servisler, günlük internet kullanımını pratikleştirmeyi amaçlamış olduğundan ve bunu başarmalarından dolayı son derece popülerlerdir. Ne var ki bu özelliklerin ne şekilde kullanılacağı, nasıl daha etkili olabilecekleri çok fazla bilinmeyebiliyor.

 

 

Örneğin Gmail hesabınızı spamlardan nasıl korursunuz, saniyeler içerisinde binlerce arkaplan görseline nasıl ulaşırsınız bunlar Google servislerinin içerisindeki ufak püf noktalarında gizlidir. Bu yazıda sizlere bu tür püf noktalardan birkaçını sunuyoruz.

Sonsuz Mail Hesabı

Şimdi size oldukça ilginç bir bilgi sunuyoruz. Googleın elektronik posta servisi Gmail’den hesabınız var ise, sonsuz olasılıklı bir e-mail hesabınız var demektir! Nasıl mı? Gmail‘in nokta (.) karakterini okumaması dolayısıyla, internet sitelerine e-mail’inizi verirken aralara dilediğiniz kadar nokta sıkıştırabilirsiniz.

Örneğin “[email protected]” gibi bir mail adresi olsun. Bu adres yerine “[email protected]” adresine mail atsanız da mail gerekli adrese ulaşır.

Adresinizi Noktalar ile Doldurun

Aynı şekilde “[email protected]” adresi de diğer örneklerle aynı işlevi görecektir ve bu adrese yollanan mail, “[email protected]” adresine gidecektir.

Diyelim ki düzenli olarak e-posta yollayan bir siteye üey olacaksınız. Fakat bu sitenin spam yapmasını istemiyorsunuz. Siteye vereceğiniz e-posta adresinizi, aralara noktalar koyarak verin. Böylece eğer site spam yapmaya başlarsa, Gmail filtreleri sayesinde her ilgili postayı otomatik olarak spam kutunuza yollayabilirsiniz.

Binlerce Arkaplan

Sık sık arkaplan görselinizi değiştiren biriyseniz, bir süre sonra arkaplan görseli bulma konusunda sıkıntıya düşebiliyorsunuz. Bunu atlatmak için Google‘dan yararlanabilirsiniz. Google Görseller’e (Google Images) gelerek gelişmiş arama butonuna tıklayın. Burada yapacağınız işlemler ile binlerce arkaplana sahip olabilirsiniz.

Google Görseller’in gelişmiş arama bölümünde, aranacak olan kelimeyi girmek ile işe başlayın. Akabinde eğer bir fotoğraf olsun istiyorsanız, İçerik türlerinden “fotoğraf içeriği” seçeneğini seçin. Eğer içerik türü fark etmez diyorsanız en baştaki “herhangi bir içerik” seçeneğini seçin.

 

 

Akabinde yapmanız gereken tek şey, Tam boyut satırına gelip Masaüstü boyutumu kullan seçeneğini seçmektir. Sonrasında arama işlemini yapabilirsiniz. Şimdi karşınızda masaüstü arkaplan boyutuyla aynı boyuta sahip yüzlerce/binlerce duvar kağıdı var.

Ürün Karşılaştırması

Çeşitli sebeplerden dolayı Google arama motorunu hemen hemen her gün kullanıyoruz. Kimi zaman amacımız, iki ürünü karşılaştırmak oluyor. Daha başka bir ifadeyle, bir ürün satın almak istiyoruz fakat en iyi marka hangisi karar  veremiyoruz.

Bu gibi durumlarda kullanıcı, aklında bir marka varsa o markanın alternatifleri olarak arıyor. Örneğin iPhone almak isteyen, fakat piyasasını da merak eden bir kullanıcı, Google’da “iPhone alternatifleri” diye arama yapar.

Bu arama sonucu, kullanıcıyı istediği adreslere götürebilir. Fakat size işin daha kolayını söyleyelim; Eğer iPhone‘dan daha iyi bir telefon var mı yok mu diye araştırma yapmak istiyorsanız, Google‘a yazmanız gereken şey: “iPhone’dan daha iyi” cümlesi olmalı.

 

 

Eğer aramanızı ingilizce yaparsanız, daha geniş bir içeriğe erişebilirsiniz. Bu durumda da aramanız gereken kelime “Better Than iPhone” olmalı.

Bilmediğiniz Dilleri Google’a Sorun

Google’ın internet üzerinden kullanıcılara hizmet veren servisleri arasında bir de çeviri servisi bulunuyor. Google Translate adında internet üzerinden hizmet veren bu site, dünya çapında konuşulan birçok dil arasında çeviri yapabiliyor.

 

 

Servise eklenen son yeni özelliklerden biri de, otomatik dil tanımlama özelliği. Diyelim ki araştırma yapıyorsunuz ve karşınıza ingilizce dışında yabancı dilde bir site çıktı. Bu gibi bir durumda ilgili içeriği kopyalayıp, Google Translate‘e girerek “Detect Language“, Türkçe adıyla “Dili Algıla” seçeneğini seçiyorsunuz. Geri kalan işi Google otomatik olarak hallediyor.

:: Bu bilgiler işinize yaradı mı?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’ın Bu Özelliklerini Duydunuz mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın Bu Özelliklerini Duydunuz mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın Bu Özelliklerini Duydunuz mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
  10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi