Okunma

Google’ın Ormansızlaşma Haritası Yayında


21 Şubat 2014 Cuma 13:00
Google’ın Ormansızlaşma Haritası Yayında

Google, Global Forest Watch adını alan yeni bir web sitesi (http://www.globalforestwatch.org/) projesinin Beta versiyonunun yayınına başladı. ‘Şu anda ormanlık alanlarda neler oluyor, öğrenin’ mottosuyla kullanıcıların karşısına çıkan ve buraya tıklanılarak ulaşabilecek platform, dünyanın tüm ülkelerini kapsayacak şekilde ormansızlaşma haritasını gözler önüne seriyor.

2000-2014 yılları arasında ormanların yok oluşunu ve bunun yanı sıra artışını, harita üzerinden görebileceğiniz Global Forest Watch, dünya genelindeki ormansızlaşma artışına karşı farkındalık yaratmaya ve gerçek zamanlı olarak dünya üzerindeki orman yapılarındaki değişimin izlenebilmesine olanak tanıyor.

Site nasıl kullanılıyor?

Siteyi tıkladıktan sonra kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anda karşınıza bir dünya haritası çıkıyor. Harita üzerinden zoom in/zoom out (yakınlaştırma/uzaklaştırma) yaparak dilediğiniz coğrafi alanları, neredeyse kasaba kasaba görebiliyor, çok geniş bir detayı kapsayacak şekilde ormanlar üzerinde tespit edilen değişimleri gözlemleyebiliyorsunuz. Global orman değişimleri haritası olarak nitelendirilebilen haritada kırmızı bölgeler azalan ormanları, maviler ise artırılan ormanlık alanları gösteriyor.

Türkiye’ye dair detaylar için sonraki sayfaya tıklayınız.

Sekmeler arasında ‘forest cover’ tıklandığında ise tüm ormanlık alanlar yeşil renk ile gösteriliyor. Haritada koruma altına alanlardan tutun da bazı kimselerin ormanlık alanlara dair tespitlerine kadar çok geniş bir çevreci hazine kullanıma sunuluyor. Ülke ülke de analiz yapılabilen platformun en önemli özelliği ise sahip olduğu olanağüstü aritmetik altyapı. Çok sayıda veriyi barındıran platformun gerek farkındalık gerekse politik karar mekanizmaları açısından çeşitli etkileri olabileceği konuşuluyor.

Türkiye’deki durum düşündürücü

Türkiye coğrafyasına bakıldığında edinilen izlenim kıyı bölgelerde ormanlık alanların bazı bölgelerde yoğun olarak azaldığı yönünde. Buna karşın Türkiye‘de koruma altına alınan arazinin de çevre ülkelere göre oldukça çok az olduğu görülüyor. 2000-2014 yılları arasında özellikle İstanbul‘un özellikle Anadolu yakasında ciddi seviyede ormanlık alanın yok edildiği dikkat çekiyor.

Bursa, İzmir, İzmit, Antalya gibi kıyı şehirlerinde de ormanlık alanlardaki yüksek seviyedeki tahribat gözlerden kaçmıyor. Türkiye’de 2012 yılında 26.124 hektar ormanlık alanın da kaybedildiği verisi paylaşılıyor.

Beta aşamasında olan sitenin tamamlandıktan sonra sosyal ağ işlevi de görebileceği, etkileşimi üst noktalarda yaşatmasının olası olduğu yönünde emareler bulunuyor.

:: Google’ın ormanlık alanlardaki dönüşüme yönelik haritası hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

29 yorum - “Google’ın Ormansızlaşma Haritası Yayında”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  aralıklar arasında dolaşıp karşılaştırınca gerçeği yansıtmadığı anlaşılıyor…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  chpli kıyı ve güney belediler orman bırakmamış istanbul yeşillenmiş?

  google ne kadar ödedi akp parası da yetmez ki şimdi google ama olsun soran çapulcular olacaktır. 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  siz yunanistanla almanyaya bakin orada acayip bir yükselis var

 4. OfcashAdam dedi ki:

  google bunu hep yapıyor 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  gain artış demek bilmeyipte hükümete sallayanlara duyurulur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  2000-2012 arası, 2014’e kadar değil. Yani bizim 3. köprü katliamı henüz haritada gözükmüyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  google’a bakacak olursak kendi kazanımları (para) için kullandığı elektrik, bilgisayar, materyal vs.. merak etmeyin sizden bizden daha çok zarar veriyorlar, ya biz cebimizdeki cep telefonlar, tv, tablet, çamaşır makinesı, buzdolabı, araçlar, yakılan benzin mazot, vs.. uzayıp gidiyor, önce doğayı yok eden bizleriz başkalarında bahane aramayın, kişinin görüşü önemli değil bir şekilde doğayı katlediyoruz, vicdan muhasebesini kendiniz yapın, katkım var mı diye, bir ucundan tutmuşsunuz katkımız, katkınız vardır. varda olduğuna göre… kendimiz varken boş yere başkalarını eleştirmeyin, kendimizi eleştirelim,

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kısaca; insanların dini, dili, siyasi görüşleri vs.., yaşadığı aile çevreden vs.. dolayı farklı olabilir, unutmayınki olduğumuz yerden farklı olarak bizde karşı olduklarımızın olduğu yerde olabilirdik, insan fen bilgisi kitaplarında olduğu gibi (kedi döngüsü) doğar yaşar ölür, gerisi teferruattır, onun içindir ki yaşam boyu mutlu olduğunuz şeyleri düşünün yaşayın, insana kendinizde insan olduğu için değer verin doğaya, hayvanlara ve dünyaya, insanoğlu bir tane başka yok – omerdd

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Geziciler, gezi parkını ağaç bahanesiyle işkal etti eğer o olaylar düzgün yönetilmeseydi sonumuz Ukrayna gibi olucaktı. Allah bu milleti iç karışıklık tan korusun. Her konuyu artık geziye bağlamayın. Gezinin amacının ağaç olmadığı çok net anlaşıldı ve masum insanlarımızı kullandılar ağaç bahanesiyle. Karanlık güçlerin oyuncağı olmayın arkadaşlar bu ülkeye yapılan hizmetide, yapılan yanlışları da iyi görüp tartın. Takım tutar gibi taraf tutmayın. Ağaçlarımızı ve ormanlarımızı korumak hepimizin görevi hüzel ülkemin yeşilliklerine sahip çıkalım güzel Yarınlar için

 10. SDN Okuru dedi ki:

  haydi taksime.

  bu arada bi ***** doğuda şu yemek yedikleri çöp-chopstick-ler için yılda 20 milyon ağaç kesiliyor.

  los angeles dünyada tüketilen suyun yüzde 5i kadar su tüketiyor.

  kiev sendeyiz.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  gezicilerle bilmem neyle bağlantı kurmak çok sığ bir düşünce bizde nedense kutuplaştırma merakı var ,objektif değerlendirmeden ziyade duygual yaklaşıyoruz olaylara homojen bir toplum değiliz kabulde bu kadar ayrıştırma birlik beraberliği zedeler buda ülke olarak gelişmişlik seviyesine ulaşmada en büyük engel bence

 12. LittleMonster dedi ki:

  Hep Beton Lobisinin parmağı var bu işte
  Oysaki milyarlarca ağaç dikmişlerdi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Yolla ilk sansür yiyecek sitede belli oldu..Atın herşeyi halı altına,atın..Uykucu milletlere böyleleri hak işte napıcan..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  hepsini keselim kurtulalım ağaçlardan, her yer dümdüz beton olsun.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Taksim’de en ufak nokta bile yok. Geziciler hadi bunuda açıklayın !

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Avrupa da en az ormansızlaştırma Türkiye’de yapılmış. Gezici arkadaşlar evet konuya bekleniyorsunuz hadi bakalım..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  belli kesim zaten ne yapılsa haklı bir sebep bulurlar objektif değerlendiremezler, neyin kıymeti biliniyorki ormanların bilinsin.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Felaket tellalları iş başında 🙂 Size bir sır vereyim mi? “Hepiniz bir gün öleceksiniz”

 19. SDN Okuru dedi ki:

  olsun yol yaptılar!

 20. SDN Okuru dedi ki:

  istanbulluların 2.5 aylık içme suyu kaldı uzmanlar istanbulda ağaçlık alanların azaldığı için yağmur bulutlarının yağış bırakmadan istanbulu terk ettiğini söylüyor. Bu kuraklık daha başlangıç önümüzdeki seneler dahaa kötü olacak aklı olan varsa istanbulu terk eder…

 21. sdelta dedi ki:

  Biz bu yazanları dile getirince marjinal grup oluyoruz işte…

 22. 7.42 dedi ki:

  “Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç fidanı bulunursa, kıyamet kopmadan önce onu dikmeye gücü yetiyorsa, hemen onu ***** />

  "Kıyamet de kopsa o ağaçlar ***** />

  Anlayış farkı.

 23. i7_core dedi ki:

  Dünyanın zengin şirketlerine,fabrikalarına vs. doğaya saygıyı öğretsinler,evinizdeki suyu az kullanın diyeceklerine günde binlerce litre suyu kirleten havuz sahiplerine,otellere uyarı versinler,özel araç kullanımını azaltmayı teşvik etsinler,ağaç zor değ***** 2-3 fidan dikse dünya yeşillenir.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Fiko Başgan’a laf yok 🙂

 25. Ultrayer6 dedi ki:

  işte bunlar hep google lobisinin yalan dolan işleri, böyle komplolarla halkı kandırıyorlar, oysa hökümetimiz 11 senede bilmem kaç milyar ağaç dikmiştir, ağaçları kesmeye de her daim karşı çıkmıştır, provokasyona gelmeyin.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  anadoluyu ağlatmışlar arkadaş

 27. AliA dedi ki:

  Fiko başkan candır.

 28. pesimist dedi ki:

  Bazen diyorum Beşiktaş’a da Orman’sızlaşma yapılsa nasıl olur?

 29. SDN Okuru dedi ki:

  İşte hep Beton Lobisi.

" Google’ın Ormansızlaşma Haritası Yayında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın Ormansızlaşma Haritası Yayında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın Ormansızlaşma Haritası Yayında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "