Okunma

Google’ın sürücüsüz taksileri Avrupa’ya göz kırpıyor!


08 Haziran 2018 Cuma 11:28
Google’ın sürücüsüz taksileri Avrupa’ya göz kırpıyor!

Google‘ın çatı şirketi olan Alphabet‘in otonom araç üreten iştirak firması Waymo, gözünü Avrupa yollarına dikti. ABD’de yaptıkları sayısız denemeden sonra Waymo yetkilileri şimdi de Avrupa pazarına gireceklerini söylediler. Üstelik Google sürücüsüz taksi için binlerce yeni araç siparişi veriyor.

Waymo, ürettiği otonom araçlar ile taksicilik hizmetlerini ABD sınırları içerisinde vermeye başladı. Waymo yöneticileri, filosunda bulunan yaklaşık 600 adet otonom taksileri ile bugüne kadar ABD yollarında 7 milyon milden fazla yol kat ettiklerini açıklamıştı. Şirket CEO’su John Krafcik yaptığı açıklamada, Waymo’nun ABD’de test ettiğine benzer bir robot taksi hizmetini Avrupa pazarında da gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

google sürücüsüz taksi

Google sürücüsüz taksi için ortaklığa girecek!

İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen Automotive News Europe Kongresi‘nde konuşma yapan Krafcikşirketin Avrupa pazarındaki yerel bir oyuncuyla robot taksi kapsamında bir ortaklığa gireceğini duyurdu. Bu yerel şirket hakkında herhangi bir ipucu vermeyen Krafcik, Avrupa’daki yolların ABD’ye göre daha dar ve zorlu olduğunu ekledi. Bu yüzden şirket olarak daha hassas bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Google, Avrupa için 62000 adet yeni sipariş verdi!

Google’ın 2009’da başlattığı sürücüsüz araç programından doğan Waymo, sahip olduğu yenilikçi teknolojiler ile büyük adımlar atıyor. Filolarında yer alan yaklaşık 600 adet Chrysler Pacifica marka minivanı Avrupa yollarına açmak için, şirket yeni bir filo alımı yapacak. Yeni filo için tam 62000 adet aynı marka minivan sipariş eden Waymo, bakalım Avrupa’da istediği konuma gelebilecek mi?
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’ın sürücüsüz taksileri Avrupa’ya göz kırpıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın sürücüsüz taksileri Avrupa’ya göz kırpıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın sürücüsüz taksileri Avrupa’ya göz kırpıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "