Okunma

Google’ın Tokadından Sonra Ne olacak?


16 Eylül 2014 Salı 21:28
Google’ın Tokadından Sonra Ne olacak?

Türkiye’de internet sektörünü masaya yatırdığınızda, bu haritanın önemli bir alanının internet medyasının kapsadığını göreceksiniz. 

İnternet kullanıcılarının haber alma ihtiyacına cevap veren bu sitelerin bazıları günlük gazetelerin web sitelerinden oluşurken, bazıları da internette doğan medya şirketleri haline geldi.

Sonradan kurumsallaşan girişimler, hızlı hareket ettiğinden dolayı internet okyanusunda geleneksel medya devlerinin web sitelerine meydan okudular.

Rekabetin belirleyici unsuru ise ne yazık ki trafik oldu. Kimin daha çok ziyaretçisi ve daha fazla sayfa izlenme rakamı varsa “ben kralım” diyerek meydana çıktı. Kral olmak için yapılan her şey, mubahtı. Bunlar arasında arama motorunu kandırmak da dahil.

Değişen internet alışkanlıkları, ciddi trafik oluşturan yeni sayfaların oluşmasına sebep oldu. Bunlar arasında dizi izlemek, şans oyunlarının sonuçlarına bakmak, maçların yayınlarına ulaşmak gibi talepleri sayabiliriz.

Google’ın, zamanında haber sitelerini arkasına almak için sunduğu hizmet, tam bu anda kötüye kullanılmaya başlandı. Çünkü sonuçların listelendiği sayfanın en üstünde küçük bir görselle beraber, haber siteleri listeleniyordu. 

14-09/17/google-arama.jpg

Haber siteleri, bu imkanı kötüye kullanarak içeriğinde kullanıcının aradığı sonuçlar olmasa da en çok aranan konularla ilgili boş haber sayfaları üretmeye başladılar.

Bu durum, o içeriği üreten ama haber sitesi olmayan adresleri rekabette zor durumda bırakırken, kullanıcıların Google’ın en çok güvendiği arama sonuçlarına olan itibarını da sarstı.

Geçtiğimiz hafta www.shiftdelete.net adına görüşme imkanı bulduğumuz Google mühendisleri, bu hafta yapılacak operasyonun sinyalini vermişti ancak haber kaynaklarımıza verdiğimiz sözlerden dolayı bu durumu okurlarımızla paylaşamamıştık.

Şimdi olan oldu.

En basit tabir ile kurnazlık yaparak trafik yükselten ve bu trafik üzerinden milyonlarca lira haksız kazanç elde eden haber siteleri, Google’ın tokadını yedi ve arama sonuçlarından kaldırıldı.

Şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacak? Samimi bir şekilde anlatalım. 

Söz konusu haber siteleri, ülkenin en önemli günlük gazetelerine ve medya holdinglerine ait. Bu akşam yapılan operasyonun ardından başta Google Türkiye ofisi, sonrasında İrlanda, sonrasında da San Francisco olmak üzere, hatırı sayılır kişiler Google’ın kapısını çalacak.

Hiç haberleri yokmuş gibi “Bizim çocuklar bi yanlışlık yapmış, çözelim” diyecekler. Normal zamanlarda haftalarca sürebilecek bu tokadın etkisi, medyayı karşısına almak istemeyen Google tarafından hızla cevaplandırılacak ve “Lütfen kullanıcıları kandırdığınız sayfaları yayından kaldırın ve bunu bize bildirin” denilecek.

Galeri haber üretmesi ve milyonlarca sayfa izletmesi için kırbaçlanan editörler, bu sefer “temizlik” yapmak üzere görevlendirilecek ve zamanında milyonlarca lira kazanılan sayfalar, birer birer kaldırılacak ve Google’ın kapısı yeniden çalınacak.

Birkaç gün içerisinde de yasak kaldırılacak ve Türkiye’de internet medyası kaldığı yerden devam edecek.

Etmesin!

Güncelleme: Yazıyı yayınladıktan 1 saat sonra yasak kalktı. Araya giren hatırı sayılır kişiler, elini çabuk tutmuşa benziyor. (17 Eylül 2014, Saat 01:55)

Şimdi kaliteli içerik zamanı!

Google’ın bu tokadını kimileri şefkat tokadı gibi görse de bu operasyon, internet medyası adına bir dönüm noktası olsun.

Kullanıcıları “x izle, y indir, z hangi kanalda” gibi boş içeriklere trafik toplamak yerine, internet kullanıcısına değerli içerikler üretilsin. 30 saniyede okuyacağımız haber için 30 sayfa gezmek zorunda kalmayalım. Haber editörüne “Bugün hedefin 1 milyon click, hadi aslanım başla galeriye” denilmesin.

Türkiye’de medyanın etiği hiçbir zaman olmadı. İğnenin ucu ne zaman para kaynaklarına dokunursa, medya patronları çuvaldızını çalışanlarına dokundurdu.

Şimdi Google’ın iğnesi, arama motorunu kandırarak elde ettiği trafikle haksız kazanç sağlayan internet medyasına dokundu.

Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

:: Bu operasyonu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

38 yorum - “Google’ın Tokadından Sonra Ne olacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bence iyi olmuş, ne o öyle gerekli gerekli içerikler.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Guzel

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ban kalktı günaydın

 4. 7.42 dedi ki:

  Galerilerin kaldýrýlmasý þart. Okuyacaðýnýz 5 satýrlýk yazý, týkladýðýnýz 10 sayfa. Týk sayýsýnýn bir ölçüt olmamasý ***** />
  Boþ sayfaya yönlendirme sadece haber sitelerinde olmuyor bir de. Çok yasal deðil ama indirmek için bir dosya aradýðýnda google tam sonuç veren sayfayý buluyor, açtýðýnda boþ olduðunu anlýyorsun.

 5. TosunPasaa dedi ki:

  Þimdilik gözdaðý verdi sadece. Ya adam olun yada silerim diye.

 6. MasterFather dedi ki:
 7. REDFOKS dedi ki:

  Daha saðlam bir ayar þart bunlara.. Bu yeterli deðil..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  seoculardan nefret ediyorum. beş dakkada bulacağım şeyi saatlerce arıyorum.. google gibi büyük firma böyle şeyleri neden gözden kaçırıyor acaba

 9. El Padrino dedi ki:

  Abi bu çok iyi bir ***** devlet bir iþe kalkýþssaydý hiçbirinin umrunda olmazdý.Büyük balýk küçük balýðý yer hesabý Google iyi bi gözdaðý vermiþ ***** />

  Bizim haber sitelerimize gelicek olursak hepsinden nefret ***** özü 2 satýr, bize okuttuklarý 50 satýr.Haberin baþlýðýndaki içeriðe gelene kadar boþ ve saçma sapan yazýlarla insanlarý sayfada tutmak ve o sýrada ekranda aniden patlayan reklamlarla insanlarý taciz etmek ! Bunun neresi etik ? Neresi doðru ? Hele ki o galeri haberleri yok ***** baþlýðýndaki içeriðe ulaþmak için 20 tane resim geçip sonunda hiç umursamayacaðýnýz birinin haberiyle karþýlaþmak nasýl bi þerefsizliktir ayýptýr sö***** hele videolu haberlerde en baþýnda zorla izlettirilen 5 ila 20-30 saniye arasý deðiþen zulüm gibi gelen reklam videolarý yok mu beni çileden çýkarý***** süresine göre 5 saniye sonra "Reklamý Geç" butonu çýkýyor, bazýlarýný 20 saniye ***** />

  Ama Allah’a þükür bu haber sitelerini öyle bir çözdüm ki aslýnda çözmek veya alýþmakta deðil evrimleþtim ***** sitesine girdiðim zaman sadece baþlýklarýn bi kaç kelimesini okuyorum ve o haberin "fos" mu, "yalan mý", "gerekli mi", "gereksiz mi" olduðunu baþlýkta ki bir kaç kelimeden hemen ***** resimli manþetlerin foyasýný anlama konusunda yüksek lisans yaptým ***** dakika içinde bütün gündem haberlerini bir kaç farklý kaynaktan okuyup bitiriyorum ve günüme start veriyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  operasyon nedir lahu ? sanırsın polislere yapılan sahur operasyonu gibi haber sitelerinin sahiplerinin ellerini arkadan kelepçeleyecek google…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  hürriyetsin ama insanların hürriyetini gasp ediyorsun. bu ne çelişki?
  tekrar bütün spamcılar indexlenmiş money talk tabi.

 12. tatar59 dedi ki:

  *****

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bu işi en iyi yapan sabah haber okumak imkansız ilginç br haber gibi veripte sayfalarca haberi boş şeylerle dolduruyorlar zannediyorlarki okuyucu her zaman sayfamızı ziyaret edecek ben favorilerimden çokta sildim bile prim vermeyin böyle sitelere o zaman kendiliğinden düzelecektir.

 14. neet dedi ki:

  harika olmuþ ben þahsen beð***** />
  çoktan hak etmiþlerdi bunu..

 15. tatar59 dedi ki:

  Noldu uygulama hala duruyo linkler

 16. SDN Okuru dedi ki:

  umarım bundan sonra ***** gibi kodla oynayıp ölçüm şirketini manipüle eden mecralar da ortaya çıkar

 17. Nemre dedi ki:

  10 Satýrlýk Yazýyý 10 sayfaya sýðdýrmaya çalýþan SABAH gezetesi ..ku yedi o zaman.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  biz bi tarafımızı yırtıyoruz seo yapacaz diye süper olmuş….

 19. SDN Okuru dedi ki:

  İllallah ettirdiler haber siteleri bir haber okumak için en az 5 sayfa tık yapmak gerekiyordu. Umarım düzelir.

 20. -Hewal- dedi ki:

  Sdn de ileriyi gören bazý arkadaþalar var geçenler þu an yapýlan operasyonla ilgili yorum paylaþan bir arkadaþ vardý adamýn öngörüsüne ***** olmuþ oh olsun diyorum o saçma haber sitelerine.

 21. HARBÝKIZ dedi ki:

  çok iyi olmuþ…….

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Şu an google aramaları ile tekrar ulaşılabiliyor haber sitelerine.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  ‘Bu uyarıydı’ diyerek kendimi kandırmak çok isterdim lakin gerçek ta orada ***** gazete sitelerinin Türkiye’de reklam diliminin büyüük bir oranını kapsamasından ve verilecek restten korkulduğu için güya dünya devi seve seve siteleri geri aldı.

  Bu olay malum sitelere korku değil cesaret vermiş***** tekeli biziz en çok 2 saat ölü saatler de birilerinin güçleri yeter’ egosuna sahipler şuan.

 24. gs_kadir dedi ki:

  Medya patronlarý Google’a çok çabuk ulaþtý ***** geri ç***** anda bu haber sitelerini aradýðýnýzda anasayfalarý çýkýyor

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel yazmışsınız oturup emek vermişsiniz ancak ShiftDelete’in de benzerini yaptığı düşünülürse burada kendinize de bir öz eleştiri yapmanız gerekir diye düşünüyorum. En basitinden Milli Piyango sonuçları için hazırlanan SDN sayfaları…

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Google’ın yaptığı çok yerinde bir çalışma olmuş. Zira artık kalitenin, dürüstlük ve aklın galip geleceği bir çağdayız. Google farkında olmadan bu çağın içinde yapması gerekeni yapıyor. Artık dünya daha kaliteli ve daha güzel olacak.

 27. defectboy dedi ki:

  Türkiye’de her þey gibi click saçmalýðýnýn da cýlkýný çýkarmak olmazsa olmazlardandý zaten. Atýyorum ünlü þarkýcý kiminle görüntülendi deyip sizi sayfalarca dolaþtýran ve sonunda ünlü dediðinin aslýnda umursamayacaðýnýz "ünsüz" biri çýktýðý binlerce haber var bu sitelerde. Hatýrlýyorum Galatasaray’da þok sakatlýk diye haber yapmýþlardý geçenlerde meraktan girdim ve senelerdir sakat olan Hamiti görünce iyi bi sövmüþtüm

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Her ne kadar zor olsa da sadece haber siteleriyle sınırlandırılmamalı. En basit örneği de televizyon dizilerinin tekrarlarını yayınlayan siteler. Yasal olarak bu işi yapan siteler olsa da yüzlerce yasadışı site de var. Birçoğunda aradığın yayını bile bulamıyorsun ama ilgili sayfayı haber sitelerinin yaptığı gibi oluşturmuşlar. Sayfalarının %50si de saçma sapan reklamlarla dolu. Sitenin kapatılması hukuki ve uzun bi süreç olsa da aynı şekilde arama sonuçlarından çıkarılması gerekiyor. Google el atmışken sadece haber siteleriyle sınırlandırmaz umarım. Bu sitelere de gerekli yaptırımı sağlar.

 29. haqy dedi ki:

  Kendini dev aynasýnda görerek büyük bir hýrsla her türlü yola baþ vuran haber sitelerine az bile olmuþ. Umarým Google devamýný getirir ve bunlara göz açtýrmaz. Darýsý twitter ve onu esir alan malum siyasi partinin troll’lerine.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Çok samimi ve gerçekleri ortaya koyan bir yazı olmuş ağzınıza sağlık diyorum. Bu boşluk insanların galeri haberlerine ilgisini azaltmayacak maalesef bu olay aynen devam edecek ve şimdiki liste muhabbeti de 3 sene rahat gider. Birkaç yıl içerisinde farklı stilde içerik sitelerinin ortaya çıkması kuvvetle muhtemel bu alana yönelip faydalı sağlam iş yapanlar kazanacak gibi gözüküyor

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel olmuş. Kullanıcıları kandırıyorlardı.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Hak eden hakkını alsın. Doğanlarda diğerleride 🙂

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle çok doğru yazmışsınız, özellikle 30 saniyede okuyacağımız haber için 30 sayfa gezmek” kısmına yüzde yüz katılıyorum. umarım bunun da önüne en kısa zamanda geçilir. devletin de bu konuya el atması lazım diycem ama devlet gündelik konulara bile el atamıyo ne yazık ki buna ancak yüz yıl sonra sıra gelebilir.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  zaten ben yandex e geçmiştim google benim pcde yavaş kalıyodu sorun benim pc de ***** çoğu kişi ortalama aynı sitelere ***** motoru hikaye

 35. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun, çok açık ve net bir yazı olmuş. inşallah bu yazıyı kaldırtmazlar!

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel çok başarılı yazı olmuş.Açıklık ve dürüstlüğünüz içinde ayrıca teşekkü***** Google geri adım atmaz ve kaliteli içerik konusunda sert tavrının korur.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Olmasý gerekiyordu, oldu. Baþka söze gerek yok.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Hürriyet’in domain silinmiş. Arama motorunda çıkmıyor artık … Seo diye yaptıkları hiç hoş değildi zaten..

" Google’ın Tokadından Sonra Ne olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın Tokadından Sonra Ne olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın Tokadından Sonra Ne olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "