Okunma

Google’ın yapay zekası dudak okuyacak


24 Kasım 2016 Perşembe 06:10
Google’ın yapay zekası dudak okuyacak

Dudak okuma yöntemi, özellikle siyasetçilerin kameralardan uzakta ne konuştuklarını anlamak için bir dönem Türkiye’de de kullanılıyordu. 

Uzaktan görüntüleri çekilen kişilerin dudakları, dudak okuma uzmanına okutularak ne konuştuklarını anlamak her zaman mümkün olabiliyor.

Bunu engellemek isteyen ünlü insanların/siyasetçilerin çözümü ise biriyle gizli işler konuşurken, dudaklarını eliyle kapatmak oluyor.

Bu yöntem aklınızda bulunsun, çünkü yakında biz de dudaklarımızı kapatmak zorunda kalacağız.

Google ve Oxford Üniversitesi işbirliği 

Google, yapay zeka servisini, insan dudaklarını okuyabilecek şekilde eğitti ve eğitmeye de devam ediyor.

Google’ın Oxford Üniversitesi ile ortak çalışmasında, DeepMind yapay zeka servisi, 2010 ve 2015 yılları arasında yayınlanmış 5000 dizi ve filmi tek tek inceledi.

Yapay zeka, her karedeki aktörlerin dudak hareketleri ile diyalogları birleştirerek, dudak okumayı öğrendi.

Google bu teknolojiyi bir mobil uygulamaya çevirdiğinde ise bir kafede oturmuş konuşan iki kişinin görüntülerini video kameradan kaydederken neler konuştuklarını da anlayabileceksiniz. Yapay zeka sizin için dudak hareketlerini okuyacak ve konuşmaları size fısıldayacak.

Elbette bu teknolojiyi kullanmak için telefon da gerekli olmayabilir. Google Glass gibi cihazlar sayesinde, baktığınız herkesin ne konuştuğunu duymak mümkün olabilir.

Google şimdilik İngilizce dudak okumayı öğrenmiş olsa da, çalışmalar genişletildiğinde, her dilde dudak okumak mümkün olacak.

Uygulamanın amacı ise elbette ki, insanların kafelerdeki dedikodularını okumak değil. Bu teknoloji sayesinde, işitme ve konuşma engelli kişilerin toplumla iletişimi çok daha kolay olacak.

Ancak teknolojinin kötü amaçla kullanımını engellemenin mümkün olmayacağını tahmin etmek de zor değil.

:: Sizce, dijital cihazlar üzerinden dudak okumak etik bir uygulama mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google’ın yapay zekası dudak okuyacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Görüntü piksellerden oluşur piksellerin açık ve koyu renk dağılımına göre şekiller yorumlanır ve okuduk, tanıdık denir
    Yani bonus saçlı biri ile büyük şapkalı kişiyi kameralar aynı kabul eder (şimdilik). Uzaktan yüz tanımadaki sorunları düşünün
    Dudaklardada konuşurken aldıkları şekiller fotoğraflanıp pixel renk dağılımına göre yorumlanacak. Artık heyecan veren bir gelişme değil, mantık aynı.

" Google’ın yapay zekası dudak okuyacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’ın yapay zekası dudak okuyacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’ın yapay zekası dudak okuyacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "