Okunma

Gördüğünüz Her Şey Dokunmatik Olabilir


04 Kasım 2011 Cuma 05:45
Gördüğünüz Her Şey Dokunmatik Olabilir

Üzerinizdeki kıyafetlerin, bir kağıt parçasının ya da bir bardağın dokunmatik olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Eğer düşündüyseniz sakin olun, henüz o kadar ilerlemedik.

Fakat Münih Üniversitesi ve Hasso Plattner Enstitüsü‘nün yaptığı çalışmalar sayesinde, ne zaman ve hangi noktaya dokunduğunuzu algılayabilir duruma gelmişler.

Eskiden uzun kabloların bozuk noktalarının saptanmasında kullanılan TDR adlı cihazın kullanım alanını günlük hayata çekerek, her türlü nesnenin dokunmatik olabileceğini tüm dünyaya göstermeyi başarmışlar.

Bu cihaz, bir noktaya ne zaman dokunduğunuzu ve hangi bölgeden dokunduğunuzu algılayabiliyor. Sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri bu video ile baş başa bırakalım. Keyifli seyirler.

:: Yeni dokunmatik teknolojisi için ne düşünüyorsunuz?

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Gördüğünüz Her Şey Dokunmatik Olabilir”

 1. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  Bu teknoloji telefonlarla birlikte yepyeni alanlarda geliştirilebilir ve hayatımız dahada kolaylaşabilir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  aynen ben 4. uygulamayı beğendim 🙂

 3. kuntakinte dedi ki:

  çok büyük rahatlık

" Gördüğünüz Her Şey Dokunmatik Olabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gördüğünüz Her Şey Dokunmatik Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gördüğünüz Her Şey Dokunmatik Olabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "