Okunma

Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir?


15 Ocak 2019 Salı 17:44
Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir?

Instagram tarafından duyurulan alternatif metin özelliği ile beraber görme engelliler için 2 büyük kolaylık kullanıma sunulmuş, bu özelliklerle beraber birçok görme engelli Instagram’ı kullanmaya başlamıştı!

Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir?

ınstagram logo görsel

Yapılan açıklamada dünyadaki 285 milyon görme engelli için 2 alternatif yol sürüldüğü açıklanmıştı. Bu açıklamada belirtilen 2 yolun kullanımı ise oldukça basit.

Yeni gelen alternatif metin özelliklerini nasıl kullanabiliriz?

Sosyopatın haberine göre, getirilen özellikle beraber kullanılabilecek ilk yol, otomatik olarak sunulan alternatif metin özelliği. Yani, herhangi bir şekilde posta eklenmiş bir alternatif olamasa bile Instagram’ın yapay zekası posta otomatik olarak bir metin ekliyor.

Siz, başkasının bu postunu gördüğünüzde, eğer ki ekran okuyucunuz açıksa telefonunuz otomatik olarak eklenmiş alternatif metni okunuyor ve görüntüyü size açıklamış oluyor.

ınstagram logo

Diğer alternatif yol ise ilkinden daha basit bir yol izliyor.  Eğer ki kullanıcının kendi postuna eklediği herhangi bir alternatif metin varsa, yapay zekaya gerek kalmıyor ve ekran okuyucusu posttaki  metni otomatik olarak okuyor. Burada önemli olan detay, alternatif metnin doğru ve açıklayıcı bir şekilde yazılmış olması. Aksi takdirde görme engelli bir kullanıcı, sadece yazılmış olan metni duyacak ve fotoğraf hakkında bir fikri olmayacak.

Görme engelliler için sunulmuş bu çözümler  hakkında düşünceleriniz neler?
yazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok büyük erişilebilirlik eksikleri var hala. Twitter, ve Facebook gibi değil. Ben daha gönderi paylaşmayı beceremedim. Görme engelli arkadaşlarım arasında, kimse doğru dürüst kullanmıyor. Daha doğrusu, kullanamıyor diyelim.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kabartma yapabilen ekran iyi fikir diyeceğim de instagramdaki fenomenleri düşündüm, gerek yok.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sadece bir taraf değil bu konularda her kesimden insanların, uygulama geliştiricilerinin yada geriye kim kalıyorsa herkesin bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ara sıra bu gibi haberlere de yer vermeniz umut verici…

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Niye

" Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görme engelliler Instagram’ı nasıl kullanabilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "