Okunma

Görsel Efektlerin Ardındaki Kart


10 Mart 2010 Çarşamba 09:30
Görsel Efektlerin Ardındaki Kart

Bu yıl görsel efekt alanında Oscar ödülüne aday gösterilen filmlerin yapımcılarının hepsi, özel efektlerini gerçekleştirebilmek için NVIDIA Quadro profesyonel grafik kartlarını kullanmış.

Ödüle aday gösterilen Avatar, District 9 ve Star Trek filmlerinin üçü de bilgisayarda oluşturulan görüntüleriyle izleyicilerin beğenisini kazanmıştı.

En iyi görsel efekt Oscar’ını Weta Digital, Avatar filmiyle aldı

Bu görsel efektleri gerçekleştirmek için evlerimizde kullandığımız ekran kartları yerine, profesyonel 3D modelleme için özel olarak tasarlanmış ekran kartlarını kullanmak gerekiyor.

Avatar ve Weta Digital

En iyi görsel efekt Oscar’ını kazanan Avatar filminde Weta Digital adlı firma en önemli görsel efekt sağlayıcısı olarak görev yaptı.

Öncesi ve sonrası

Yeni Zelanda merkezli Weta Digital, görsel efekt (VFX) üretim hattında, hem NVIDIA Quadro profesyonel grafik çözümlerinden hem de NVIDIA Tesla çözümlerinden yararlandı.

Star Trek ve ILM

ABD San Francisco merkezli Industrial Light & Magic (ILM) şirketi, son Star Trek filminde yaklaşık 1000 çekimden 850’sini ve serinin önceki 10 bölümünün 6’sında görsel efektleri gerçekleştiren bir firma.

En son Star Trek filminin görsel efektlerinde ILM’nin parmağı var

Daha once Star Wars filmlerinin de görsel efektlerini üstlenmiş olan ILM’de bulunan iş istasyonlarında NVIDIA Quadro FX 5800 kartları kullanılıyor.

District 9

Kanada merkezli Image Engine Design ise, District 9 filmindeki görsel efektleri oluşturan ana şirketti.

Şirket filmdeki her uzaylı çekimini gerçekleştirebilmek için Linux iş istasyonlarında 100′e yakın NVIDIA Quadro profesyonel grafik kartı kullandı.

District 9’nın görsel efektleri için iki farklı şirket çalıştı

Yine Kanada merkezli The Embassy Visual Effects şirketiyse, filmdeki Exo-giysi sahnelerini yaptı. Bu şirket de bilgisayarlarında grafik işlemci olarak NVIDIA Quadro kullandı.

:: Profesyonel grafik çözümlerinde NVIDIA’yı tercih ediyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Görsel Efektlerin Ardındaki Kart konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görsel Efektlerin Ardındaki Kart ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görsel Efektlerin Ardındaki Kart ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "