Okunma

Görüntülere PageRank Geliyor


28 Nisan 2008 Pazartesi 21:00
Görüntülere PageRank Geliyor
Google’dan gelen haberler herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Şimdiye kadar Gmail altyapısı içinde, resimle beraber gelen spam mesajları temizlemek için optik karakter tanıma (OCR) sistemlerini kullanan Google, işi bir adım öteye götürerek resimlerin içindeki nesneleri tanımaya kararlı. Bu şekilde, sayfa içindeki metinden önce, resmin içeriği değerlendirilerek, daha mantıklı sonuçlar ortaya koyulabilecek.

VisualRank Nasıl Çalışıyor?

Google’ın VisualRank adını verdiği teknikte, örneğin bir ünlünün yüz hatlarını tanıyıp ona benzer fotoğraflar bulmak hedeflenmiyor. Esas hedef, görsel malzemenin, bahsedilen ünlü bir kişiye üzerine ne kadar yer ayırdığı.

Örnek Uygulama

Örneğin Gandalf (Yüzüklerin Efendisi’ndeki ak sakallı büyücü) şeklinde arattığınızda, Ian McKellen’ın (karakteri canlandıran aktör) takım elbiseli görüntüsünü görmemeniz her türlü görsel aramada yapılabilecek birşey. Buradaki ayrım, bir grup gencin Gandalf posteri önünde verdiği pozla film yapımcılarının yayınladığı ve üzerinde sadece bahsedilen karakterin bulunduğu resmin arasında yapılıyor. Dolayısıyla gençlerin poster önünde verdikleri poz, gerçek karakterden daha az önceliğe sahip oluyor.

Sabırsızlıkla bu teknolojinin yerleşeceği ve resim araması sonuçlarının iyileşeceği günleri bekliyoruz. En azından şimdiki resim aramadan daha iyi çalışacaktır.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Görüntülere PageRank Geliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    cok şacma bunun gibi şeylere kafa yorcaklarına başka yönlere yönelmeleri lazım…

  2. SDN Okuru dedi ki:

    şu yazdığınız haberlerin altına foruma çekmek için yazdığınız cümleler beni çok güldürüyor ya 🙂
    “Google webcam ile üzerimizi de arayacak mı?” ha ha ha

" Görüntülere PageRank Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görüntülere PageRank Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görüntülere PageRank Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "