Okunma

Göz ardı edilemeyecek ‘karanlık mod’ yorumları


28 Eylül 2019 Cumartesi 20:15
Göz ardı edilemeyecek ‘karanlık mod’ yorumları

Akıllı telefonların yeni sürümlerinde ve bilgisayar uygulamalarının vazgeçilmez modu haline gelen ”dark mode” yani karanlık mod, iOS 13 ve Android 10 gibi sürümlerle daha da bilinir hale geldi. Görünürlüğünü ve popülerliğini artıran bu özellik, Windows 10, macOS, Chrome, Firefox, Gmail gibi aracılarla adeta bir virüs gibi yayıldı. Ancak güç tasarrufu sağlarken söylendiği gibi göz sağlığı için daha iyi mi?

Şüphesiz bu yılın dijital trendi haline gelen karanlık mod, birçok kullanıcı için vazgeçilmez bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. En son Instagram’ı karanlık mod ile karartmıştık. Ancak bu özellik zannedildiği kadar masum mu? Öncelikle siyah bir zemin üzerine beyaz yazı fikri gerçekten farklı bir deneyim sunuyor. Bu ilgi çekici ve her uygulamada denenmek için can atılan bir özellik.

karanlık mod

Karanlık mod araştırmaları ilginç bulgulara işaret ediyor

Ancak bazı yorumlara göre, gözler için evet çok daha iyi, pil ömründen de tasarruf sağlıyor. Ancak baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkilerinin olduğu iddia ediliyor. Karanlık modu popüler bir çılgınlık olarak yorumlayanlar olduğu gibi, bilinçaltında hala karanlık modu sevmeye devam ettiği söyleniyor. Yeni akıllı telefon sürümleriyle beraber beklenen karanlık mod serüveni iyice doygunluğa ulaşmaya neden oldu.

Her şeye rağmen, karanlık modun dijital hayatımıza hızlı bir şekilde dahil edilmesi aslında gereksiz de değil. Zira OLED ekrana sahip bir cihaz kullanıyorsanız ve kullandığınız cihaz karanlık mod özelliği ile gerçekten siyah olabiliyorsa, pil ömründe gözle görülür bir artma oluyor. Ancak o da yapılan gözlemlere göre, bir saat daha fazla artıyor.

Pil ömründen tasarruf özelliğinden yararlanmak içinse OLED ekrana sahip olmanız gerekiyor. Yoksa sadece siyah rengine sahip bir temayı kullanmış oluyorsunuz.

karanlık mod

Karanlık mod sağlığa zararlı mı?

Karanlık mod kullanımını artıran bir diğer özellik ise gözleri daha az yoruyor olması gösteriliyor. Ancak teknoloji yazarı ve bilinen bir yazar olan Adam Engst, konuya dair, olağanüstü durumlar dışında, karanlık modun hiçbir şekilde göze iyi gelmediğini aktarıyor.

Hatta araştırmalar, astigmatı olan insanlarda koyu arka planlardaki beyaz tonlardaki metinler için durumun kötüleştiğini, okumayı zorlaştırdığını ortaya koyuyor. Göz rahatsızlığı olan insanlarda okumayı zorlaştırdığını aktaran araştırmalar ile insanlarda göz kısmalarında bir artış tespit edildi.

Bir diğer araştırmaya göreyse, beyaz tonlardaki uygulamalarda okumanın çok daha iyi olduğunun keşfedilmiş olması. Konu hakkındaki araştırmalarıyla bilinen Susanne Mayr bir ekrana bakarken beynimizin açık tonlardaki uygulamalara çok daha rahat uyum sağladığını aktarıyor. Mayr yaptığı araştırmalarda beyaz tonlu dijital ekranlar ile çalışan insanların performanslarının çok daha iyi olduğuna ulaştı.

Yine de önemli bir trend olan karanlık modun ne zaman modasının geçeceği belirsiz olsa da bir özelliği kullanmaya başlamadan önce onun tüm yönlerini öğrenmek gerekiyor. Konuya dair araştırmaları da okumakta yarar var.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Göz ardı edilemeyecek ‘karanlık mod’ yorumları”

 1. Anonim dedi ki:

  cialis for sale cheap

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Dark mod gözümü daha fazla yoruyor. Popüler olduğu için insanlar kullanıyor ama beyaz olan cidden daha iyi bence

 3. Anonim dedi ki:

  Eskiden DOS’ta kullanılan editörlerde mavi zemin üzerine açık gri yazı rengi çok kullanılırdı. DOS’un kendisi siyah üzerine beyaz ya da açık gri yazı rengi kullanırdı. Mavi gri teması gözler için daha rahatlatıcıydı.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sayfaları siyah kitap için harcanacak mürekkebi düşebiliyor musun 😂

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sallamış resmen

 6. Anonim dedi ki:

  İos 13 ü yükleyip karanlık modu ilk kullandığımda gözlerimde yanma oldu şimdi alıştım ama okumak için çok sağlıklı olduğunu düşünmü***** bir kitap var mı ki sayfaları simsiyah yazılar bembeyaz olsun

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Peki shifdelete uygulamasına karanlık mod gelecek mi

 8. Anonim dedi ki:

  Karanlık mod efsanedır teşekkürler samsung

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  P20 pro var oled de var haliyle sorun yok

 10. Anonim dedi ki:

  Zaten canım sıkılıyor. Birde ekran simsiyah olunca iyice bunalım geliyor

 11. Anonim dedi ki:

  Benim gözlerimde bildiğim kadarıyla sorun yok ama siyah arkaplan üzerinde beyaz metini okumak işkence gibi. Uzun süre okuduktan sonra beyaz bir ekrana baktığımda gözümün önünde o siyah ekran ve beyaz yazılar gölge gibi kalıyor

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iphone se kullanıyorum oled değil ama karanlık mod ile ciddi bir pil artışı oldu

  1. Anonim dedi ki:

   Psikolojiktir o.

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hiç alışamadım ısınamadım karanlık mod a….

" Göz ardı edilemeyecek ‘karanlık mod’ yorumları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Göz ardı edilemeyecek ‘karanlık mod’ yorumları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Göz ardı edilemeyecek ‘karanlık mod’ yorumları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "