Okunma

Göz Gibi Çalışan Robot Kamera Yapıldı


02 Kasım 2010 Salı 10:30
Göz Gibi Çalışan Robot Kamera Yapıldı

Biyonik insanların yapılarını taklit eden robotlar üzerinde çalışan bir mühendislik ve bilim dalı. Bilim kurgu filmleri sayesinde tanıdığımız bu bilim günümüzde giderek daha etkili ve başarılı işler ortaya koymaya başladı.

Biyonik felsefenin temelinde doğayla uyum sağlamış ve yaratılıştan ilham almış ürünler tasarlamak bulunuyor. Kaza sonucu organlarını kaybeden insanlara, biyonik el, bacak gibi yapay uzuvlar  takarak bu kişilerin tekrar eski yaşantılarına dönmesi hedefleniyor.

 

#y3/b5d14b0030f9ffde9ec239c663c7682e.flv#

 

Biyonik Göz Hastalara Umut Olacak

Bu konudaki başarılı deneylere Münih Teknik Üniversitesi de imza attı. Bu başarı sayesinde hastaların en büyük ihtimaçlarından biri olan biyonik göze giden yolda büyük bir adım atıldı.

100 gramlık prototip kamera, insan gözünün yapabileceği tüm hareketleri taklit edebiliyor. Araştırmacıların göz bebeğinin hareketlerine göre tasarladığı kamera yapılan deneyler sonucunda büyük başarı kaydetti.

Bu prototip yakın gelecekte insan beyniyle ortaklaşa çalışan bir protez göz haline gelecek. Geçtiğimiz aylar içerisinde, biyonik el ve bacak protezleri hastaların hayatını değiştirmişti.

:: Biyonik organ çalışmalarına sizce yeterince destek veriliyor mu? Bir kaza sonucu organlarınızı kaybetseniz yerine biyonik protez takılmasına izin verir misiniz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Göz Gibi Çalışan Robot Kamera Yapıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu konuda detay alabilceğimiz linli paylaşır mısınız? Google ile ulaşılamadı bu haberin detaylarına

" Göz Gibi Çalışan Robot Kamera Yapıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Göz Gibi Çalışan Robot Kamera Yapıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Göz Gibi Çalışan Robot Kamera Yapıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "