Okunma

Göz tarama Microsoft’tan sorulacak!


17 Mayıs 2017 Pazartesi 10:00
Göz tarama Microsoft’tan sorulacak!

Windows 10 ile birlikte Microsoft, güvenlik için Windows Hello adını verdiği teknolojisini duyurmuştu. Bu özellik sayesinde kullanıcılara yüzü ya da parmak izi ile cihazlara giriş yapma olanağı sunulmuştu. Şimdi ise Microsoft bunu bir adım öteye taşımanın niyetinde.

Microsoft yeni bir göz tarama patenti aldı

Son olarak Microsoft’un gelecekteki cihazlarda kullanmak amacıyla daha gelişmiş bir iris tanımlama patenti aldığı ifade ediliyor. Patent başvurusuna göre, cihaz göze birçok açıdan ışık tutacak çeşitli bileşenlere sahip olacak. Bu ışık tutma ile birlikteyse kamera gözün farklı örneklerini fotoğraflayarak, farklı veri noktaları oluşturacak.

17-04/17/microsoft-iris-tanimlama-guvenlik-02.jpg

Teknoloji, oluşturulan bu verileri kullanarak gerçek bir göz ile bir fotoğrafta yer alan gözü ayırt edebilecek. Bu yeni tanımlama yöntemi, verilerin geçerliliğini doğrulamak için ek adımlarla güvenliği arttırmış olacak. 

Tabii ki bu iris tanımlama teknolojisi şu an tamamen patent aşamasında ve uzun süre belki de hiç kullanılmayabilir. Öte yandan Microsoft, bu teknolojinin patentini lisanslayarak diğer şirketlerden gelir elde etme yoluna da gidebilir.

:: Microsoft’un yeni iris tanımlama teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

4 yorum - “Göz tarama Microsoft’tan sorulacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 10 kullananlara izin verecektir. Yani tek Windows çalıştıran cihazlarda bulunacaktır.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ilimunati lan o

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Küfürlü yorumları yayınlayan editöre özgüveni için teşekkür ediyorum. Bu salak herif gibi değil ama mümkün olduğu kadar yorumları engellemeyin. Bu özgürlük daha çok kişiyi buraya çekecektir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Patent işi zor, günümüz teknolojisinde tarama ile ilgili yöntemler bellidir, böyle bir konuda benim icadım denemez. Ha olmayacak, saçma sapan bir şeyin patentini alırsın o ayrı

Yorum yazın

Geri bildirim