Okunma

Gözlüksüz 3D Teknolojisi Yakında Hazır


07 Mart 2011 Pazartesi 10:07
Gözlüksüz 3D Teknolojisi Yakında Hazır

Bu senenin önemli trendlerinden biri kuşkusuz 3D televizyonlar. Bu televizyonlarının en büyük dezavantajı, mutlaka bir gözlüğe ihtiyaç duymanız. En azından şimdilik çünkü Fraunhofer Heinrich-Hertz Enstitüsü, gözlüksüz 3D teknolojisi üzerindeki çalışmalarını CeBIT 2011 fuarında sergiledi.

Videoyu İzleyin

Fraunhofer standında yer alan örneklerde iki ürün oldukça ilgimizi çekti. Bunlardan biri, üzerinde iki adet kameraya sahip olan bir 3D LCD ürünüydü. Bildiğiniz gibi gözlüksüz 3D televizyonlara mutlaka dik bakmak gerekiyor. Bu ürünlere yandan baktığınızda 3D görüntüsünü görmemiş oluyorsunuz.

Fuarda sergilenen ürünün üzerinde bulunan kameralar, televizyonun karşısında duran kişinin gözlerini hedef alıyor. Bu kişi hareket ettiğinde, 3D görüntüsünün açısı da hareket etmiş (Headtracking) oluyor. Bu sayede de istenilen açıda 3D görüntüsü yayınlanıyor. Tabii bu sadece tek bir kullanıcı için geçerli.

Fraunhofer Heinrich-Hertz Enstitüsü, elbette birden çok kullanıcı için de 3D çözümüne sahip. Televizyon panelinde yerleştirdiği özel lensler sayesinde toplam sekiz açıdan 3D görüntüsünü verebilen ürünleri deneme şansımız oldu.

Epey net ve keskin görüntüler veren bu teknoloji sayesinde, televizyona yan durduğunuzda bile 3D görüntüsünü seyredebiliyorsunuz.

:: 3D gözlüklerden sizler de rahatsız mısınız? Bu teknoloji ile bir an önce tanışmak istiyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gözlüksüz 3D Teknolojisi Yakında Hazır”

  1. spybot dedi ki:

    Bekliyoruz gözlük takmayı pek sevmiyorum..

" Gözlüksüz 3D Teknolojisi Yakında Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gözlüksüz 3D Teknolojisi Yakında Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gözlüksüz 3D Teknolojisi Yakında Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "