Okunma

Gözlüksüz Üç Boyut Gelişiyor


15 Ağustos 2012 Çarşamba 14:30
Gözlüksüz Üç Boyut Gelişiyor

İki yıl önce Avatar filmi ile tekrar alevlenen üç boyut teknolojileri sinemalardan sonra evlerimizde de yer almaya başladı. Ancak bu teknolojinin en önemli sıkıntılarından biri gözlük kullanma zorunluluğunun bulunmasıydı.

Halen üç boyut görüntüleme teknolojilerinin büyük bir çoğunluğu özel gözlüğe ihtiyaç duyuyor. Az sayıda üç boyut teknolojisi ise gözlüğe ihtiyaç duymuyor. ABD’deki MIT Media Lab tarafından geliştirilen iki yeni teknoloji gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olacak.

İlk teknoloji büyük bir alan derinliği ve geniş bir görüş açısını varolan çözümlerle birleştiriyor. Bu teknolojide iki LCD ekranın arasına konmuş doğrudan arka aydınlatma ünitesi yardımı ile gözlüksüz üç boyutlu görüntü oluşturuluyor. İkinci teknolojide ise üç LCD panelin arka aydınlatma ünitesi tarafından üç boyutlu görüntü oluşturması prensibi kullanılıyor.

Her iki teknolojide de yazılım yardımı ile görüntüler işleniyor ve her bir görüntü alternatif bir panele yansıtılıyor. Yeni teknolojilerin hayata geçip geçmeyeceği konusunda net bir bilgi yok.

:: Sizce evde üç boyut çok gerekli mi?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Gözlüksüz Üç Boyut Gelişiyor”

 1. zatura dedi ki:

  @ultrayer6 niçin alay ediyorsunuz onu anlamıyorum ben.

  Herkes kendini bilecek diye bir kaide yok .. gül geç…

 2. Ultrayer6 dedi ki:

  SDN OKURU16.08.2012 07:49
  Ultrayer6 harcanıyorsun kardeş git buralardan. :'(

  niçin alay ediyorsunuz onu anlamıyorum ben.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ultrayer6 harcanıyorsun kardeş git buralardan. :'(

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ultrayer6-senin dediğinden farklı birşey bu. Senin dediğinde derinlik sadece 2 uzaklık seviyesinde olacak ve sağdan soldan bakma sorun yine olacak kişiler görüntüyü farklı görecek, buradaki 3d ile televizyona istediğin yerden bakarsan bak gözlerine ayrı ayrı görüntüleri gönderme denemeleri. İki göze de gelen görüntü normalde bir gözünü sırayla kapatırsan nasıl farklı görüyorsan aynı şekilde ufak açı farkı içeriyor ve beyne 3 boyut için veri sağlıyor, beyin bu otomatikleşmiş işlemi yalnız 2 uzaklık mesafesinde değil tam, 3d kalitesine göre oldukça gerçekçi ve sınırsız mesafe detayında yapabiliyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU 15.08.2012 18:32– Arkadaşım yukarıdaki çözüm tvye karşıdan bakma zorunluluğunu kaldırmaya yöneliktir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Pil kullanilmayan gozluklerde gayet basarili, toshiba ve samsung gozluksuz modeller konsunda modeller cikardi saniyorum , LGde bu konuda usta zaten. Bu gelismelerin katlanabilmesi icin arastirmaya devam etmeleri gerek, 5 sene oncesinde imkansiz gorunen seyler simdi herkese normal geliyor, teknolojinin onu acik, bekleyip gorup, satin alip denemek lazim 🙂

 7. Black Wolf dedi ki:

  Benim evde de var 3D televizyon, lakin 3-5 film anca izlemişimdir. ps3 de oyun oynarken 3D güzel oluyor ama o da göz yoruyor. Bence evde çok gerekli bişey değ***** />
  Hani olsa da olur olmasa da. Gözlüksüz 3D televizyonlar piyasaya nasıl etki edicek merak ediyorum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sürekli manipule izleyeceğime gerçeğe yakın görüntü izlemeyi tercih ederim.

 9. Ultrayer6 dedi ki:

  yıllarca aklımdaydı bu fikir. "tek ekranda 3d göstereceğiz diye kasacağınıza, 2 ekranı üst üste koysanıza" diye söylenip dururdum. asıl sahneler öndeki saydam panelde oynarken, arkaplan sahneleri arka panelde oynayacaktı. ayyyynı aklımdaki sistemi geliştirmişler. tebrik ediyorum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Şunu söylemeden edemeyeceğim 3d aslında görüntünün beyinde birleştirilmesidir,her ne kadar yukarıda tvnin birleştireceğini söylesede 3dyi gören beyin ve 2 gözdür.Bu neden bu tvlerle izlerken hareket zorlaşır yani tv karşıdan bakmak ve sabit olmanız gerekir hareket ederseniz görüntü atlar ve 3d bozulabilir ayrıca kenardan bakarsanız aynı sıkıntı kısmen olacaktır.Bunun yerine yeni çıkan hafif pilsiz gözlükler daha kullanışlı olacaktır.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Vestelinkini gördüm. Ama diğerlerindeki gibi orta net yanlar flu. Ama bu gelişmicek anlamına gelmiyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bende sana katılıyorum özgür abi

" Gözlüksüz Üç Boyut Gelişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gözlüksüz Üç Boyut Gelişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gözlüksüz Üç Boyut Gelişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "