Okunma

GPS Çağın Gerisinde Mi Kaldı?


03 Ekim 2009 Cumartesi 21:11
GPS Çağın Gerisinde Mi Kaldı?

Her ne kadar GPS hayatımızda yeni yeni hak ettiği konuma kavuşuyor olsa da aslında hiç de yeni bir teknoloji değil. ABD tarafından, ilk etapta askeri olarak kullanmak maksadıyla geliştirilen, coğrafi koordinatlara göre yer belirleme sistemi, sivil kullanıma da açılması neticesinde hedefinden fazlasıyla sapmış durumda.

Böylesine talep gören bir servisin, hâlâ yıllar öncesinin sistemini kullanmasını, çağın bir ayıbı olarak görmek, kimsenin itiraz edeceği bir durum olmasa gerek. Böyle düşünen Avrupa Sendikası topluluğu, GPS’e alternatif bir sistem olabilecek, EGNOS yer belirleme sistemini duyurdu.

3 uydu ve 34 yer istasyonu kullanacak olan EGNOS, GPS’e göre 5 kat daha etkili sonuçlara ulaşabilecek. Ayrıca GPS’te 10 metre olan yanılma payı, EGNOS ile 2 metreye kadar indirgenebiliyor. Sırf bu haliyle bile birkaç adım öne çıkmayı başaran yeni yer belirleme sistemi, ilk etapta sadece 27 Avrupa Birliği üyesi ülkede aktif olacak. Ancak kısa süre içersinde, çevre ülkeler ile Kuzey Afrika’ya kadar genişletilmesi düşünülüyor.

EGNOS’tan gelen bir başka güzel haber de servisin kullanılabileceği cihazlar hususunda. GPS fonksiyonuna sahip Symbian, Android, Windows Mobile gibi tüm akıllı telefonlarda sorunsuz bir kullanım imkânının sunulacağı, özellikle belirtiliyor. Bunun yanı sıra şu anda piyasada satılan ve kullanımda olan navigasyon cihazları, içinse henüz durum çok parlak değil. Ancak EGNOS bu konuda da açık kapı bırakmaktan geri durmuyor. Kısa süre içersinde bu cihazların da sadece firmware güncellemeleri ile bu olanağa kavuşabileceklerinin altı çiziliyor.

Servisin detayları hakkındaki eldeki veriler henüz çok kapsamlı olmasa da EGNOS’in son kullanıcıya 2014’ten önce ulaşamayacağı ısrarla vurgulanıyor.

:: EGNOS’e dair beklentileriniz neler? SDN forumlarında paylaşın.
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “GPS Çağın Gerisinde Mi Kaldı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  “Avrupa Sendikası topluluğu” bu nedir Allah aşkına? Bora/İstanbul

 2. SDN Okuru dedi ki:

  3 uydu 34 yer istasyonu ters gibi geldi sanki..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  3 uydu 3D konum için yeterli. sanki gps’i kendiniz bulmuş gibi konuşmayın. teknoloji gelişsin tek uyduyla bile olacak merak etmeyin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  cagin ayibi mi ? ne alakasi var gayet guzel bir sistem GPS’im ile hic bir problem ve dert yasamiyorum gitmek istedigim yerin kapsinin onune kadar goturuyor ustelik 3 metre yanilma payi 3 boyutlu bilgilendirme de cabasi. cok iddaali sozler seciyor SDN artik(!)

 5. SDN Okuru dedi ki:

  3 uydu ile nasıl olucak bu iş çözemedim..gps mantığı geriden kestirme bir hesaptır.3 uydudan kesin sonuç alınamaz..bence 24 uydu ve 3 yer istasyonudur o..

" GPS Çağın Gerisinde Mi Kaldı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GPS Çağın Gerisinde Mi Kaldı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GPS Çağın Gerisinde Mi Kaldı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "