Okunma

GPS Destekli Güneş Ve Ay Takvimi


08 Haziran 2009 Pazartesi 14:04
GPS Destekli Güneş Ve Ay Takvimi

GPS’in mobil cihazlarda etkin olarak kullanılmaya başlamasıyla daha farklı bir gelişim sürecine giren mobil uygulamalar yetenekleriyle kullanıcıları fazlasıyla şaşırtıyor. Bu uygulamaların son örneklerinden bir tanesi de “Sun & Moon Calendar”. Uygulama bulunduğunuz koordinatları GPS ile belirleyerek ön belirli hesaplamalarla size konumunuz ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunuyor. Arap Symbian grubu tarafından geliştirilen uygulama Hicri takvim ve kıble yönü gibi bilgileri de sunuyor.

Uygulamanın dikkat çeken bazı özellikleriyse şu şekilde; gün, gece ve güneş doğuş-batış saatleri, ile gece ve gündüz uzunlukları, ayın şekli ile önceki ve sonraki evreleri, yaş hesaplama fonksiyonu, mevsimler, Ezan saatleri, elektronik kitap okuyucu ve mesajları görüntüleyebilme, zaman dönüştürücü, dünya saatleri, yerel saatler, koordinat hesaplamaları, mesajları metin olarak yedek alabilme, ayrıntılı telefon bilgisi, ram kullanımı, şarj durumu bilgileri, en iyi balık avlanma saatleri bilgisi ve pusula. Çok kapsamlı ve sıra dışı araçlara sahip olan uygulama Python tabanlı olarak geliştirilmiş ve sadece Python 1.9.4 ve üstü ile çalışabiliyor.

:: GPS’in kullanım alanları için önerebileceğiniz bir fikir var mı?

 

Ahmet Gözütok
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “GPS Destekli Güneş Ve Ay Takvimi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    çok güzel bir program

" GPS Destekli Güneş Ve Ay Takvimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GPS Destekli Güneş Ve Ay Takvimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GPS Destekli Güneş Ve Ay Takvimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "