Okunma

GPS Yasaklandı!


28 Eylül 2009 Pazartesi 06:39
GPS Yasaklandı!

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşan GPS, özellikle mobil cihazlara entegre olduktan sonra ciddi bir sıçrama yaparak, önemli bir konuma kavuştu. Akıllı telefonların sahip olduğu güçlü GPS alıcıları sayesinde kullanıcılar bulundukları her konumda, navigasyon hizmetinden kolayca faydalanmaya başladı. Yoğun olarak arabalarda kullanılan GPS fonksiyonu, direksiyon başında sürücüyü meşgul ettiğinden, dikkatsiz bir anda kazaya sebep olabilmesi nedeniyle tehlike de yaratabiliyor.

Bu durumun farkına varan Yeni Zelanda Ulaştırma Bakanlığı sıra dışı bir yasak getirdi. Buna göre araç ayrımı olmaksızın, cep telefonu fonksiyonu bulunan GPS alıcılarını kullanmak kesinlikle yasak. Eğer navigasyon sistemi kullanacaksanız sadece GPS fonksiyonu bulunan bir cihaz kullanmalısınız. Bakanlığın aldığı bir diğer karara göre de sürüş esnasında mobil cihazınıza gelen mesaj ve e-postaları okumak da yasaklanmış oluyor.

Kasım ayında yürürlüğe girecek olan karar nasıl bir tepki toplar bilinmez ancak birçok ülkeye örnek teşkil edecek kadar etkili.

:: Ülkemizde de mobil cihazlardaki GPS’in kullanımı yasaklanır mı?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “GPS Yasaklandı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bence çok doğru bir karar

" GPS Yasaklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GPS Yasaklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GPS Yasaklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "