Okunma

GPS’in Geleceği Böyle mi Olacak?


12 Ekim 2010 Salı 12:30
GPS’in Geleceği Böyle mi Olacak?

İlk başlarda askeri amaçlar için tasarlanan GPS sistemi günümüzde şoförlerin hayatını kurtarıyor. Kullananları adres sorma derdinden kurtaran bu cihazlar yolculuk yapanlar için ideal.(Tablet PC Rehberi)

Ancak GPS‘lerin aslında pek fark edilmeyen bir tehlikesi bulunuyor. Şoförler, sürüş halindeyken bu ekranlara bakarken ya da sesli komut alırken dikkatlerini dağıtabiliyor.

 

#y3/72996424facbc1ae3ca6147c9b703b70.flv#

 

Sadece Şoförlere Değil Görme Engellilere de Umut Olacak

Yaptığı araştırmalara göre bu durumun büyük bir tehlike olduğunu fark eden, Utah Üniversitesi, GPS teknolojisini değiştirecek bir buluş üzerinde çalışıyor.

Direksiyona eklenecek iki parçadan oluşan bu özel cihaz şoföre yol tarifini sadece titreşimle yapacak. Bu cihaz üzerinde bulunan iki adet kırmızı tuşun üzerine pamaklarını koyan kullanıcılar, hangi tarafa dönmeleri gerektiğini tuşu titrediği tarafa göre anlayacak.

Görme engellilerin de kullanabileceği sistem, aynı zamanda bu insanlar için de bir umut olacak.

:: Bu buluş ilginizi çekti mi? Sizce ürün geliştirilip piyasaya sürülürse günlük hayata ne gibi katkıları olabilir?

 

 

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" GPS’in Geleceği Böyle mi Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GPS’in Geleceği Böyle mi Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GPS’in Geleceği Böyle mi Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "