Okunma

GPU satışları ne durumda?


18 Kasım 2016 Cuma 08:30
GPU satışları ne durumda?

Yeni bir araştırma, son çeyrekteki GPU sevkiyatlarındaki son durumu gözler önüne serdi. Görünen o ki GPU sektöründe durum gayet hareketli.

GPU pazarı canlandı!

Teknoloji pazarı araştırma şirketlerinden Jon Peddie Research (JPR) tarafından GPU pazarının durumuyla ilgili son çeyreğe dair bir rapor yayımladı. Rapora göre, geçen çeyreğe göre GPU sevkiyatlarında yüzde 20.4 oranında ciddi bir artış söz konusu.

Raporda tüm GPU üreticilerinin yüzünün güldüğü görülürken, sadece NVIDIA’nın pazar payı anlamında pozitif bir artış elde etmesi ise dikkat çekiyor. Şirketin geçen çeyrekte yüzde 13.9 olan pazar payı yüzde 2.2 artışla yüzde 16.1’e yükselmiş durumda.

Pazarın lideri konumundaki Intel’in son çeyrekteki pazar payı yüzde 70.9 iken, AMD ise yüzde 13’lük pazar payına sahip. Bu üreticilerin geçen döneme göre sırasıyla yüzde 1.6 ve yüzde 0.5 kayıpta olduğunu belirtelim.

16-11/17/gpusl02.PNG

Son 10 yıla göre artış

2016’nın üçüncü çeyreğinin GPU’lar için genellikle iyi geçtiği belirtilirken, 10 yıllık çeyrekten çeyreğe ortalamaya göre yükselişin bu periyotta yüzde 10 olduğunun altı çiziliyor. JPR, çeyrekten çeyreğe artışın kayda değer olmasını ise hem oyunculuğa hem de veri merkezi satışlarına bağlıyor.

Jon Peddie Research (JPR) tarafından yayımlanan raporun tamamına buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

:: GPU sevkiyatlarının artışında size göre son çıkan hangi oyunlar etkili olmuş olabilir?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “GPU satışları ne durumda?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    intel tümleşik gpu harici gpu satıyor mu ?

" GPU satışları ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GPU satışları ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GPU satışları ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "