Okunma

Grafen baskı için yeni yöntem keşfedildi!


26 Ağustos 2018 Pazar 12:00
Grafen baskı için yeni yöntem keşfedildi!

3D grafen baskı için yeni bir yöntem keşfedildi. Grafen baskı ile daha verimli ve daha dayanıklı ürünler için yeni bir dönem başlayabilir.

Grafen baskı için grafen aerojel

Yüksek ısıl ve elektriksel özellikleriyle grafen, endüstriyel üretimin en önemli malzemeleri arasında yer alıyor. Grafen ile daha dayanıklı ve daha işlevsel ürünler üretmek mümkün oluyor. Günümüzün en önemli üretim tekniklerinden biri olan 3D baskı ile grafen üretiminde önemli bir adım atıldı.

Virginia Teknik Üniversitesi ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’ndan (LLNL) araştırmacılar, grafen ve 3D baskıyı bir araya getiren yeni bir yöntem keşfetti. Grafen tabakalarını hava dolu gözenekler ile ayıran araştırmacılar, grafen aerojel denen bir malzeme elde etti.

Elde edilen grafen aerojel, yapılan iyileştirmeler ile 3D yazıcılarda kullanılabiliyor. Böylelikle 3D grafen ürünler basılabiliyor. Ayrıca bu grafen aoerjelin, ilerleyen süreçte ev tipi 3D yazıcılarda da kullanılabileceği belirtiliyor. 3D baskılı grafen ile daha güçlü, verimli ve uzun ömürlü üretim yapmak mümkün hale geliyor.

Araştırma ekibinden Marcus Worsley, yeni yöntem ile grafen aerojellerin evlerde kullanılabilmesi için henüz zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ayrıca ticarileşme konusunda ortaklık kuracaklarını ve yeni yöntemlerini bu şekilde piyasaya süreceklerini belirtti.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Grafen baskı için yeni yöntem keşfedildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Grafen baskı için yeni yöntem keşfedildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Grafen baskı için yeni yöntem keşfedildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "