Okunma

Greenpeace İçin Nokia’nın Yeri Ayrı!


04 Temmuz 2009 Cumartesi 18:59
Greenpeace İçin Nokia’nın Yeri Ayrı!

Dünya çevre örgütü Greanpeace, haziran ayı için yayınladığı bir ilan ile Nokia’yı en çevreci elektronik firması ilan etti. 7.5 puan alarak lider konumda bulunan Nokia’yı az bir fark ile Samsung izliyor. Üçüncü sıradaki isim SonyEricsson ise 6.5 puan almış. Yazılım devi Microsoft ise 15 sıradaki konumuyla, çevre dostu işlerle pek ilgili olmadığını gösteriyor.

İlanda Nokia’nın üretim aşamasındaki ve satış sonrasındaki çevre dostu adımlarına dikkat çekilmiş. Nokia’a 84 ülkedeki 5000’den fazla elektronik atık toplama noktası ile önemli bir işin altına girmiş olsa da, tüm dünyadaki elektronik atığın geri dönüşüm oranının %3 – %5 seviyelerinde olması zararın boyutlarını gözler önüne seriyor.


Samsung bu alanda da Nokia’nın en yakın rakibi olarak dikkat çekiyor.

Nokia 2005 yılında başladığı, ürünlerinde PVC gibi daha çevre dostu ürünler kullanma hamlesini, 2010 yılı sonuna kadar tümüyle tamamlayarak doğaya en zararlı bileşiklerin kullanımını bitirmeyi hedefliyor.

Greenpeace tarafından yayınlanan pdf belgesine buradan ulaşabilirsiniz.

:: Nokia’nın bu duyarlı adımları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgi İçin: Greenpeace
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Greenpeace İçin Nokia’nın Yeri Ayrı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    +1 daha nokia icin
    NOKIA4EVER
    bir kere samsung aldim ve pisman oldum……..

" Greenpeace İçin Nokia’nın Yeri Ayrı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Greenpeace İçin Nokia’nın Yeri Ayrı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Greenpeace İçin Nokia’nın Yeri Ayrı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "