Greenpeace’ten Google’a övgü


09 Şubat 2012 Perşembe 10:30
Greenpeace’ten Google’a övgü

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi haline gelen küresel ısınma ve diğer çevre sorunları, teknoloji firmaları için de sorun olmaya devam ediyor. Yüksek enerji harcamaları sebebiyle çevreye en çok zarar veren firmalar arasında gösterilen teknoloji dünyasının dev isimleri, şirketlerinin imajını düzeltebilmek için yenilenebilir enerjiye yöneliyor.

Yaklaşık 40 yıl önce kurulmuş olan çevreci örgüt Greenpeace ise teknoloji firmalarının enerji politikalarını yakından takip ederek hangi firmanın doğaya en az zarar verdiğini araştırıyor. 21 teknoloji firmasının bulunduğu liste Greenpeace tarafından yayınlandı.

Farklı kriterlerin dikkate alındığı araştırma sonunda Google 53 puanla birinci sırada yer alıyor. Cisco 49 puanla ikinci sırada yer alırken Ericsson ve Fujitsu ise 48 puanla üçüncü sırayı paylaşıyor. Vodafone ise 45 puanla beşinci sırada.

En son sırada ise 10 puanlı Oracle yer alıyor. Her ne kadar gelirlerini her sene arttırsana da Apple, çevre konusunda yeterince hassasiyet göstermiyor olacak ki listede yer almıyor. Bir diğer dev internet markası olan Facebook ise yakın zamanda başlattığı çevreci girişimler sayesinde yayınlanacak olan bir sonraki listede yerini alabilecek.

Greenpeace’in Uluslararası Bilişim Teknolojileri Analisti Gary Cook, “Teknoloji devlerinin enerjiyi nasıl kullandığımızı ve üretim süreçlerini değiştirme imkanları var. Google da yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırım sayesinde bu listenin başındaki yerini hak ediyor. Bilişim teknolojileri endüstrisi güçlerini, yenilikçi ruhlarını ve teknolojik birikimlerini yenilenebilir enerji yöntemlerini kabul etmeyen şirketlerin üstesinden gelmek için kullanabilmelidir.” açıklamasını yaptı.

:: Kullandığınız markaların çevreci olup olmadığına dikkat eder misiniz?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
cgrszone
cgrszone
8 yıl önce

Yahu şu haberlerin linklerini doğru düzgün verin allah aşkına ya…

" Greenpeace’ten Google’a övgü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Greenpeace’ten Google’a övgü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Greenpeace’ten Google’a övgü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  2. 2 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  3. 3 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  4. 4 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  5. 5 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  6. 6 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  7. 7 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  8. 8 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  9. 9 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  10. 10 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!