Okunma

Grev İçin Ne Dediler


23 Ekim 2007 Salı 13:00
Grev İçin Ne Dediler

Türk Telekom AŞ‘de ilk kez bir grev yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, daha ilk günden karşılaşılan kesintilerin birçok alanda önemli aksamalara neden olduğu ve bu gibi durumlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için alternatif altyapıların kurulması ve kullanılmasının gerektiği vurgulandı. Her ay toplanarak gündemlerindeki konuları değerlendiren Bilişim STK Başkanları, Türk Telekom AŞ grevine ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptılar. 

"Türk Telekom AŞ’de ilk kez bir grev yaşanıyor. Daha ilk günlerde karşılaşılan kesintiler; ülkemizin savaş-terör, deprem ve bu yaşanan grev gibi zamanlarda kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması için üzerinde durulması ve giderilmesi gereken bir eksiğini ortaya çıkarmış oldu.
 
Kuşkusuz grev bir yasal haktır ve aksamalara yol açması kaçınılmazdır. Gündeme gelen sabotaj iddiaları ise polisiye olaylardır ve varsa suçluları cezalandırılır. Esas zaaf, yedeksiz tek bir haberleşme altyapısına, daha net bir ifadeyle haberleşmemizin sadece Türk Telekom AŞ altyapısına bağımlı olmasıdır.

Türk Telekom AŞ’nin kullandığı altyapı, halen ülkemizde iletişim amacıyla kullanılan tek telekomünikasyon altyapısıdır. Kesinti durumunda, bu şebeke üzerinden sağlanan; internet erişimi, sabit telefon ve bazı cep telefonu gibi hizmetleri aksamaktadır.

Türk Telekom AŞ işyerlerinde 16 Ekim günü başlayan grevde, işçi ve işveren taraflarının en kısa sürede anlaşarak grev halinin sona ermesini diliyoruz.

ÇÖZÜM: "ALTERNATİF ALTYAPILAR VE SERBESTLEŞME"

Tek şebekeye bağımlılık ve rekabetsizlik, haberleşme hizmetlerinde büyük kesintisizlik ile güvenilirlik sorunlarını beraberinde getiriyor. Çözümün serbestleşmenin sağlanmasından geçtiğine inanıyoruz.

Ülkemizin; kesintisiz haberleşme güvenliğinin sağlanması, alternatif altyapıların kurulması/ kullanılması ve Bilgi Toplumu olma yolunda koyduğu hedeflere ulaşmak için Hükümetimize, Ulaştırma Bakanlığı’mıza ve Telekomünikasyon Kurumu’muza büyük görev düşüyor. 60. Hükümet Programı’nda da yer alan telekomünikasyonda serbestleşmenin sağlanması ve Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planında yer alan Rekabetçi, Yaygın ve Ucuz İletişim Altyapı ve Hizmetlerinin sağlanması hedefi doğrultusunda acil önlemler almalarının bir zorunluluk haline geldiği, Türk Telekom işyerlerinde devam eden grev nedeniyle açıkça anlaşılmıştır.

Not: Katılan Sivil toplum örgütleri:: BİYESAM, BMD, İNETD, LKD, TBD, TBV, TEDER, TELKODER, TİD, TÜBİDER, TÜBİSAD, TZV, YASAD.

SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Grev İçin Ne Dediler”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bize muhtaçsınız elinde sonuda vereceksiniz demeye getirtiyorlar.
  Buradan yatırımcılara sesleniyorum. Telekomun vaad ettiği hizmetlerin yarısını bile doğru düzgün uygun bir fiyata verseniz geçmeyen kalmaz derim ben.

  Tekelleşmeye hayır diyorum. Grevin son bulmasını diliyorum

  Muratcan Berber

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Niye işçi ücretlerinde yaşam standartlarına uygun bir zam yapılması için hükümeti zorlamıyorsunuz? Eğer haberleşmeye gerçekten değer veriyorsanız bunu yapmanız gerekir. Siz de biliyorsunu ki, “grev olsun ama özel sektör iletişim işini şıkır şıkır yürütsün” demek, “grevi hiçbir işe yaramayacak hale getirelim de grev yapanlar sefalet ücretlerine razı olsun” demektir.
  Onların aldığı aylık ücrete siz razı olur musunuz?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi ki katılmıyorum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Alternatif altyapı şart. Yeter artık biz Türk Telekom a muhtaç mıyız?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Doğru noktaya parmak basmışlar. Fakat uygulama , eylem sürecinde birşey göremiyorum. Onca insan var ama işte yurdum insanı mezara götürecek parasını. Yap yatırımını çözümü herkes biliyor ama işte.

" Grev İçin Ne Dediler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Grev İçin Ne Dediler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Grev İçin Ne Dediler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "