Okunma

Grev, İnternetimizi Yer mi?


15 Ekim 2007 Pazartesi 13:00
Grev, İnternetimizi Yer mi?

"7. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sürecinde, tüm iyi niyetli ve yapıcı tutumumuza rağmen, kritik bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Türk Telekom yönetimi olarak, şartları zorlayarak ve elimizdeki bütün imkanları kullanarak, sendika yönetimine bütçemiz dahilinde mümkün olabilecek en iyi nihai teklifi sunduk. Bunu yaparken, aynı zamanda teklifimizde çalışanlarımızın mutluluğunun ve şirketimizdeki iç huzurun gözetilmesini de hedefledik.

Bugüne kadar geldiğimiz tüm noktaları sizler aracılığıyla çalışanlarımız ve kamuoyuyla paylaşmaya özen gösterdik.

Gelebileceğimiz En Son Noktaya Geldik

2007 Mayıs ayında başladığımız görüşmelerde, 14 Eylül 2007 tarihinde Grev Kararı asıldıktan sonra, davetimiz üzerine Türk Telekom yönetimi ve Haber-İş Sendikası yönetimi, 11 Ekim 2007 Perşembe günü, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir toplantıda bir araya geldi. Toplantıda anlaşmazlık konusu olan maddeler müzakere edildi ve Türk Telekom’un gelebileceği en son pozisyonu belirlemek için, anlaşma sağlanamayan maddeler üzerinden tek tek geçildi. Uyuşmazlık konusu maddelerin birçoğunda önemli iyileştirmeler öngören nihai teklifimizi Sendika Yönetimi’ne sunduk.

15 Ekim Pazartesi günü Sendika Yönetimi’nin teklifimize olumlu yaklaşmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Son geldiğimiz noktada nihai teklifimiz ile ilgili detayları ve yapmış olduğumuz iyileştirmeleri bir kez daha hatırlatmak isteriz:

Mevcut durumda toplu sözleşmeye tabi çalışanlarımızın ortalama ücreti piyasa ortalamalarının yüzde 59 üzerindedir. Bu rakam dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketi tarafından, ülkemizde kamu ve özel sektör şirketlerinin benzer pozisyonlardaki elemanlarına ödenen ücretler baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Buna rağmen şartlar zorlanarak ilk yıl için yüzde 10 artış, ve toplu sözleşmenin ikinci yılında ise birinci ve ikinci altı ayda yine yüzde 4’er ücret artışı içeren teklifte bulunulmuştur.
 
Ayrıca, yasal zorunluluk olmamasına rağmen, özelleştirme öncesi dönemden kalan mevcut 112 günlük ikramiye uygulamasının aynı şekilde devam etmesi teklif edilmiştir.
 
Şirket içindeki düşük ücretlerin yüksek ücret alanlarla aynı seviyeye getirilmesi hedeflenmektedir. Bu teklif aynı unvanda ve aynı kıdemde görev yapanlar arasındaki ücret farklılığının, kademeli olarak düzeltilmesini de içermektedir.

Bu düzeltme ile ilgili, 25 milyon YTL’lik ilave bir bütçenin ayrılması ve ücret farklılığının bu bütçe kullanılarak 2008 yılı içinde kademeli bir şekilde giderilmesi önerilerimiz arasında bulunmaktadır.
Haber-İş Sendikası Yönetimi, önemli iyileştirmeler içeren son paketimizi de reddetmiştir. Bu durumda Türk Telekom Yönetimi olarak yapılacak başkaca bir yaklaşımın kalmadığından hareketle, gelinen noktayı gerek çalışanlar ve gerekse medya yoluyla kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duymuş bulunuyoruz.

Teklifimizin Bir Adım Ötesine Geçilmeyecek

Basınımızın ve kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, Türk Telekom yönetimi, muhtemel bir grevin şirketimize ve çalışanlarımıza getireceği zararı göz önüne alarak, her zaman tarafların sağduyusuna olan inancını ortaya koymuş ve böylesi bir noktaya gelinmemesi konusunda bugüne kadar elinden gelen gayreti göstermiştir. Çalışanlarımızın refahının sürekliliği ve şirketimizdeki iş barışının devamlılığının gözetilmesi açısından bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz.

Haberleşmenin Aksamaması İçin Gereken Herşey Yapılacaktır

Çalışanlarımız yasal haklarına ve kararlarına saygı duyuyoruz. Kamuoyunun önemle üzerinde durduğu konunun grev durumunda yaşanabilecek aksaklıklar olduğunun bilincindeyiz. Özellikle kamu sağlığı ve güvenliği konularında şirketimiz üzerine düşen hassas görevi bugüne kadar olduğu gibi layıkıyla yerine getirebilmek için elinden geleni yapmaktadır. Hizmetlerimizin kesintisiz bir şekilde devam etmesi ve grevin muhtemel olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için de gereken yapılacaktır.

Saygıyla kamuoyuna duyurulur. 

Türk Telekom"


Bilgi için
: Türk Telekom
SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Grev, İnternetimizi Yer mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter be 2 haftadır modem bağlandı internet yok bari işimizi görsünler. Banane devletle olan sorunlarından. Halkın ne günahı var bunda. Bari doktorlarla polisler falanda grev yapsın (sanki onlar çok para alıyo ya) o zaman süper olur işte. Ne güzel ya paldır küldür grev yapıo herifler. Hiç olmazsa kamuoyuna duyurulur, bizde ona göre hazırlık yaparız vatandaş olarak. Şimdi bunlar yüzünden grevzede olduk. Ben internet için grevlerinin bitmesinimi bekliyeceğim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  TTnet i özelleştirdikten sonra işten çıkmadıkları için mutlu olmaları lazım yaptıklarına bak. Zaten doğru düzgün hizmet alamıyoruz birde bunlar çıktı. bu alan şirket getirsin koysun kendi elemanlarınıda akılları başlarına gelsin.

  Senin gibi ülkesini değil de şahsını düşünenlerin sayesinde greve gidildi. Getirdiler 1000 tane ingiliz tohumu içinden 3 tane cıa ajanı çıktı. Bu kişilerin günlük masrafları 1000-1500 sterlin arası. Hem vatandaşlarımızın cebindeki paraları faiş fiyatlarla düşük kalite hizmetle alsınlar ülke dışına aktarsınlar hemde ülke bütünlüğünü ve güvenliğini tehlikeye sokacak biligileri emperyalist ülkelere aktarsınlar. Bakıyorumda insanlarımız sömürge olmaya çok çabuk adapte olmaya başlamış.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların hepsini süreceksin kuzey ırak’a. Şirketide önde.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yeter ***** milyon işsiz var. Millet asgari ücretle çalışmak için bin takla atıyo şunların yaptığına bak. Hepsini atın ne halleri varsa gorsunler. Bu ülkede o paraya azimle çalışacak insan çok.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Umarız ki bir an önce yaptıkları saçmalıkların farkına varırlar ve görevlerine tekrar dönerler.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  15 Yıllık mühendisim, devlet sektöründe 1200 YTL maaş ile çalışıyorum. Telekomda ortaokul mezunu memur arkadaşım da bu maaşa çalışıyor. Yılda 4 ikramiye de cabası. Eşit maaş ise bu üm Türkiye çapında yapılmalı, Telekomun ayrıcalığı da neymiş?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bir yerde yanılıyorsunuz. Yanılmanızda doğru. Türk Telekom bu yıl için reklama ayırdığı ücret 55 milyon dolar aşağı yukarı herkes tv seyretiyor remklamlar bütün kanallardan veriliyor tabiiki bütün medyada bu pastadan pay almak için karşı tarafın yani sendikanın konuşmasına müsade edilmiyor. Hiç bir şey bildiğiniz gibi değil her zaman yaptığımız gibi dinlemeden karar vermeyelim. İki tarafıda dinleyin o zaman hak vereceksiniz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kardeşim bunlar varya hepten aç gözlü olmuş***** bunların yaptığı işin aynısını yapanlar asgari ücretle çalışıyolar ***** telekomu korumak için yazmadım telekom da ayrı bi ***** hepimiz ttzedeyiz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ttnet i özelleştirdikten sonra işten çıkmadıkları için mutlu olmaları lazım yaptıklarına bak. zaten doğru düzgün hizmet alamıyoruz birde bunlar çıktı. bu alan şirket getirsin koysun kendi elemanlarınıda akılları başlarına gelsin. :@

 10. SDN Okuru dedi ki:

  sanki internet internet ya biraz daha yavaşlasa nolcak.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Gereken yapılacaktır,kadar salak bir cümle yok nedir bu ***** aksamaması için yapacağın gerekeni söylede anlayalım ne yapacaksın.2 gün için yeni eleman mı alacaksın zaten greve gitmemiş elemanı mı çok çalıştıracaksın ne ***** ki aksatacaksın işte servisi yarın görürüm tt net danışma hattının 7/24 meşgul oldugunu(hoş gece 2.30 da bile başka müşteri ile ilgilenen bir servis o)

  Rahat battı falan gibi kelimeler yanlış bence herşey para değildir arkadaşlar 2000 ytl maaş alsınlar bu onların grev yapmayacakları anlamına gelmez haklarıdır yaparlar suçlu olan şirkettir çalışanlara yıkmayınız bunu!!!
  Kriptograf

 12. SDN Okuru dedi ki:

  neden grev yapıyolarki, zorları ne? en iyi maası telekom calısanları alıyor. ustelik internete çok az para ödeyip en yuksek hızda hizmet görüyorlar. maasları zaten yuksek. lise mezunu adamlar bile 2000 ytl ye calısıyor.

  ayneen katılıyorum kazma kürek sallayıp yorulmuyorlarya
  yan gel yat

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Harbiden rahatlık batıyor adamlara ***** bilmeyen teknik elemanları da grev yapıyorsa yuh diyorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  internet bugün itibarı ile hızlı demmeki bazı bölgeler internet te sorun yaşıyor tt net üye sayısını bir an önce düşürmeli yoksa bu sistem kaldırmıyor bunca yükü

 15. SDN Okuru dedi ki:

  2. yorumdaki arkadaşımız boğru demiş rahat batıyo bunlara bütün gün oturup ayda 2000 ytl alıyolar daha ne istiyolar ki dua etsinler telekom özelleştirildiğinde kimseyi işten çıkarmadı

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Telekom yıkılsın !, Msn Yasaklansın !

 17. SDN Okuru dedi ki:

  neden grev yapıyolarki, zorları ne? en iyi maası telekom calısanları alıyor. ustelik internete çok az para ödeyip en yuksek hızda hizmet görüyorlar. maasları zaten yuksek. lise mezunu adamlar bile 2000 ytl ye calısıyor.

  adamlara rahatlık batıyor… :S

 18. SDN Okuru dedi ki:

  bugun grev başladı arkadaşlar annem türk telekomda calışıyor girmemişler içeriye umarım internet aksamaz umarım biran önce biter grev

" Grev, İnternetimizi Yer mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Grev, İnternetimizi Yer mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Grev, İnternetimizi Yer mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "