Okunma

Grevin Rengi Değişiyor


02 Kasım 2007 Cuma 22:00
Grevin Rengi Değişiyor
Türk Telekom’un tek sorunu Haber-İş sendikasının neredeyse tüm çalışanlarıyla greve gitmesi değil. İletişim hatlarına yapılan sabotajlar ve grevi bırakmak için dilekçe veren personelin baskı altına alınıp greve geri döndürülmesi gibi meseleler de şu sıralarda bir başka sorun yumağı oluşturuyor. Türk Telekom da bu konularla ilgili bir açıklamada bulundu. Açıklamayı virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.

Türk Telekom’dan Gelen Açıklama

"18. gününe girdiğimiz süreçte çalışanların yasal hak arama zemini olan grevin başka zeminlere çekilme çalışmalarının arttığını üzülerek görmekteyiz.  Sayısı bugün itibariyle 500’ü aşan sabotajlar sürerken basına yansıdığı üzere yöneticilerimize yönelik saldırılar yaşanmaya başlamıştır. Son olarak da 1 Kasım tarihinde Yalova ilinde yaşanan olaylar bu durumu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Türk Telekom’un Yalova İl Müdürlüğü’ndeki sendikalı 110 Türk Telekom çalışanı grevin başladığı günden itibaren yasal hakkı olan grev kararını uygulamayı tercih etmiştir. Bu çalışanlardan 8’i, 30 Ekim Salı günü il müdürlüğümüze bir dilekçe vererek grev kararlarından vazgeçtiklerini ve yeniden işlerinin başına dönmek istediklerini belirtmişlerdir. Türk Telekom yönetimi tarafından olumlu karşılanan bu tavır karşısında da gerekli süreç başlatılmış ve 8 çalışanın görevlerine kaldıkları yerden devam etmeleri sağlanmıştır. Ancak çalışanların bu davranışından rahatsız olan Haber İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Turgut Aktaş ve beraberindekiler, İstanbul’dan Yalova’ya giderek, Türk Telekom Yalova İl Müdürlüğü’ne zorla girmeye ve İl Telekom Yöneticisi ile görüşmek için güç kullanmaya kalkışmışlardır. Kapıda çıkan kargaşayı yatıştırmak için aşağıya inen İl Telekom Yöneticisi bir anda sendika yöneticilerinin yarattığı arbedenin merkezinde yer almış ve sözlü hakaret, tacize uğramıştır.

İşine Dönmek İsteyen Türk Telekom Çalışanları Büyük Baskı Altında

İl Yöneticisi arabaya binip uzaklaştıktan sonra da söz konusu grup hukuka aykırı eylemlerini artırarak devam ettirmiş, şirketimiz ve çalışanlarını hedef alan üzücü taciz olayları gerçekleşmiştir.
 
Bu olayların bitiminde gelen emniyet kuvvetleri tarafından greve katılan personel ancak dağıtılabilmiştir. Yalova İl Telekom Müdürlüğü olay hakkında Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştur.

Grev Hakkından Vazgeçip İşe Dönmek de Anayasal Haktır

Grevin başından itibaren greve katılmakla birlikte kanunun 38. maddesi gereğince dilekçe vermek suretiyle işe başlama imkânı olan çalışanlarımızın, şirketimize her gün artan sayılarda başvurarak grev hakkından vazgeçip çalışmaya başlamaları üzerine bu tür baskılar yaşanmaya başlamıştır. Grev hakkını kullanan çalışanlarımızın da bugüne kadar yaşanan benzer olaylar konusunda rahatsızlığını yakından takip ediyoruz. Çalışanlarımızdan aldığımız doğrudan ve dolaylı mesajlar Yalova’dakine benzer baskıların başka yerlerde de yaşandığını teyit etmektedir.

Çalışanlarımızın grev hakkını saygıyla karşılamakla birlikte grev hakkından vazgeçenlerin çalışma hakkına da saygı gösterilmesini bekliyoruz.  Greve katılmak nasıl anayasal bir haksa grevden vazgeçerek tekrar iş yerinde çalışmaya başlamak istemek de anaysal bir haktır. Bu hakkı çeşitli yöntemler kullanarak engellemeye çalışmak yasa dışı bir uygulamadır. Bu nedenle bu tür olayları yapan kişileri kınıyor, hukuka uygun davranmaya davet ediyor ve sendikanın da üyelerini bu konuda kanuna uygun ve doğru olarak bilgilendirmelerini bekliyoruz. 

Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu hassas dönemde haberleşme hizmetlerinin aksatılmadan devamını sağlamaya çalışan personelimize yönelik bu tür hukuka aykırı müdahaleleri, ülkemizdeki çalışma barışı ve iş ortamındaki sevgi, saygı içerisindeki birlikteliğe indirilmiş bir darbe olarak kabul edilyoruz. Şirketimiz, bu tür eylemlerin failleri hakkında her türlü hukuki ve cezai tatbikatı son aşamasına kadar takip edecektir. Sorumluların, bağımsız yargı önünde er ya da geç hak ettikleri cezaları alacaklarına olan inancımız tamdır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız."

Bilgi için: Türk Telekom
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Grevin Rengi Değişiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Atamamsda Turkıye sartlarında yasadıklarını unutup neyın grevı bu anlamıyorum vatandas magdur edılıyo sadece ve sade3ce grev hakları oldugu ıcın grev yapıldıgını dusunuyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  insanlarin emeklerinin hakkini istemesi ne zamandan beri vatan hainligi.
  vatan hainligi telekomun telefonlardan aldigi sabit ucret miktarinin 3 yilligi gibi bir bedele birilerine PESKES cekilmesidir.
  hem ne kiziyorsunuzki adamlar bu devletin bir kurumuna karsi degil bir ARAP sirketine karsi grev yapiyorlar. Olay hicte MILLI bir mesele degil yani 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Telekomdaki grev uygulaması tarihinde ilk defa olmuş***** olmasındaki en büyük etken çalışanların haklarının elinden alınmasını engellemek iç***** ;ücret gibi gösterilerek, telekom yönetenleri tarafından vatandaşları yanıltarak halkın gözünde telekom çalışanı işçileri
  küçük düşürmek içindir.
  Hiç bir telekom çalışanı işçi kendi işine ihanet etmez. saygılarımla

 4. SDN Okuru dedi ki:

  vay be vatan hayini ilan etmek ne kolaymış hem de haklarını anayasal haklarını kullanan ***** ölçülü olun…Siz böyle derseniz size de telekom peşkeş çekilirken nerdeydiniz vatan savunucuları derler…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İlk okulu mezun keresteleri oturtmuşlar koltuğun başına daha kötü olmasını isterim.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Grev yapanlar vatana ihanet içerisindedir. Terörle mücedele eden ülkemizde bu gibi sorunlar yaşanması son derece üzücüdür. En yüksek maaşı diğer kurumlara göre telekom vermektedir. Oturdukları yerden ir ton para kazanıpta, grev yapmak bir yana; bir bunun üstüne iletişim hatlarına sabota yaptadırlar. Yakında savaş ilan edilse, kafamıza bomba düşmeden öğrenemeyeceğiz iletişim sorunlarından dolayı (bunların yüzüne)

  Kişisel görüşüm, grev yapan çalışanların tazminatla işten çıkarılıp yerine adam gibi görev yapacak kişilerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Çoğu ilkokul, ortaokul,lise düzeyi ve teknik bilgiden yoksun kişilerin eskiden bu kuruma alınması, ve şimdi karşılaşılan durumdan ötürü. Böylece hem daha bilgili insanlar çalışır, hemde işsiz gezen bir çok üni. mezunu gençler iş bulur.

  …saygılarımla…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Telekom yıkılacak, msn yasaklanacak

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar açlıktan ölse grev yerinde, bu kapitalist tekelci adamların grevden anlayacakları da uzlaşacakları da ***** bilir sabotaj olaylarını da kendi adamları yapmıştır.Grevin eksenini değiştirmek iç***** kim,haklı olan bir davada suçlu duruma düşmek ***** grev yaparken sabotajı aklından geçirir misin?Bir bit yeniği var ama dur bakalım.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Telekom’a ders olsun, tüm çalışanlar greve gitsin inşallah.

" Grevin Rengi Değişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Grevin Rengi Değişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Grevin Rengi Değişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "