Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da!


21 Ekim 2020 Çarşamba 13:31
Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da!

Özellikle salgından sonra pek çok kişi grip aşısında umut buluyor. Haliyle yoğun talebe karşılık, yetkililer grip aşısınının yapılacağı öncelikli insanların listesini e-Nabız sistemine ekledi. Peki, grip aşısı kimlere yapılabilecek?

Koronavirüsü salgını ortaya çıktığından beri insanlar pek çok yönteme başvuruyor. Gerek sosyal mesafe kurallarına uyan kişiler, gerekse, maske ve eldiven gibi koruyucu ekipmanlarla dışarı çıkıyor. Bunların yanında el temizliği de oldukça önemli ancak kış mevsimine doğru girerken pek çok kişi grip aşısı için beklemedeydi.

Grip aşısı kimlere yapılabilecek: Liste e-Nabız sistemine yüklendi!

Normalde grip aşısı olmak isteyen kişiler eczaneye isimlerini yazdırıyor ve bu şekilde listeye giriyordu ancak bu yıl bu sistem değişti. Artık grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek.

e-Nabız sistemine girildiğinde ana sayfada bir bildirim bulunuyor. Bu bildirime göre eğer öncelikli değilseniz karşınızda İnfluenza(Mevsimsel Grip) Bilgilendirme adlı bir bildirim oluyor, orada ise : ”İnfluenza açısından 1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir.” deniyor.

Grip-asisi-kimlere-yapilabilecek-00

Öncelikli risk grubunun ise neye göre belirlendiği bilinmiyor zira kronik hastalığı olan kişilerde de, ”1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz” mesajı çıkabiliyor. Renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü, denilse de kronik rahatsızlığı olan kişilerde de yukarıdaki bildirim çıkabiliyor. Öte yandan ilk grip aşıları ise bugün depolara indi.

Milliyet gazetesinden Aykut Yılmaz’ın haberinde yer verdiği söz konusu Charlson Risk Skoru, taslak algoritmaya göre kişiler: “Yüksek, orta ve çok düşük riskli” olarak aile hekimleri tarafından puanlandırılacak. Risk skorunda yer alan hastalıklardan hiçbirine girmeyen kişilere “0” puan verilerek “risksiz” statüsü kazandırılıyorken; 1-2 puan verilen kişiler ise “çok düşük riskli” kabul edilecek. Bu kişilere grip aşısı yapılmayacak.

Grip-asisi-kimlere-yapilabilecek-00

3-4 puana sahip olan kişiler ise “orta riskli” kabul edilecek ancak bu kişiler aşı için ikinci fazı beklemek zorunda kalacak. Skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olanlar ise “yüksek riskli” kabul edilecek. Bu kişiler aile hekiminin skoru belirlemesinin ardından reçeteyle eczaneden ilacını alacak ardından tekrar aile hekimine giderek aşısını yaptırabilecek.

Grip aşısının kimlere yapılabileceği sorusunun cevabını ise e-Nabız sistemine giriş yaptığınızda ana sayfadaki bilgilendirme kutucuğu vermiş oluyor. Zira önceki yıllardaki gibi isteyen grip aşısını gidip yaptıramayacak.

Girip aşısının fiyatı değişmeyerek 72,64 TL olarak kaldı.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Kronik böbrek yetmezliği hastam var diyalize giren hafta 3gun öncelikli grub değil saçmalık

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben organ nakilliyim risk grubundayım. Ama e-nabzı da risk grubun da olmadığım gözüküyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  70-80-90 yaşında kişiler nasıl e-nabız’a girecek de listeye bakacak? Aşırı saçma bir uygulama…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Merak etme girebilseler dahi kronik rahatsızlıkları olsa bile risk grubuna girmiyorlar. Yani aşının kimlere yaptırılacağı çok önceden belirlenmiş.

" Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Grip aşısı kimlere yapılabilecek? İsim listesi e-Nabız’da! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 2. 2 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 3. 3 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 4. 4 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 5. 5 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 6. 6 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 7. 7 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 8. 8 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 9. 9 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 10. 10 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!