Grönland’da devasa toz “un” fırtınası


08 Ekim 2020 Perşembe 16:31
Grönland’da devasa toz “un” fırtınası

Grönland’da yaşıyorsanız ve gökyüzü aniden tuhaf bir bulutla kararırsa bilim insanlarının “buzul unu” dediği şeyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Buzullar Grönland’da devasa toz “un” fırtınası oluşturdu

Araştırmacılar NASA’ya kalırsa uzun zamandan beri Grönland Bölgesinde buzul unu toz fırtınalarından söz edip duruyorlardı. Yakalaması güç olan bu tozun Ittoqqortoormilt köyünün 130 kilometre kuzeybatısında oluşturduğu devasa bulut (How it works dergisine göre) ancak Eylül ayında görüntülenebildi. NASA’nın dediğine göre, buzul unu denilen şey, buzulların kayaları ezmesiyle ortaya çıkıyor. Uydular daha önce bu türden küçük fırtınalar saptamıştı ama bu,”şu ana kadar saptananların en büyüğü.”

İngiltere’deki Loughborough Üniversitesinde fiziksel coğrafya profesörü olan Joanna Bullar,” Daha önce bu türden küçük toz olaylarına tanık olmuştuk ama bulut örtüsü yüzünden uyduyla saptamak çok zor” diyor bir NASA bülteninde. “Toz olayları gerçekleştiğinde, İzlanda’dan ve batı Grönland bölgesinden gelen saha verileri, bunların nadiren iki günden uzun sürdüğünü gösteriyor.”

Un fırtınası, yöredeki yaz taşkın yatağının Eylül sonunda soğuk hava ile birlikte kuruması ve geride, kuzeydeki buzullardan güneye taşınan koca bir tortu yığını bırakmasıyla oluşuyor. NASA uyduları, taşkın yatağının kurudukça griye dönmesini izledi ve 29 Eylül’de güçlü rüzgarlar çıkınca bölgede bir bulut oluştu.

NASA’ya göre bunun gibi fırtınalar çok ilgi çekici zira araştırmacılar bu fırtınalara ya da fırtınaların iklim üstündeki etkisine dair pek çok şeyi henüz bilmiyor. Ekvatora yakın büyük toz fırtınalarının iklim üzerinde etkisi olduğu bilinse de buzul unu fırtınasının rolü gizemini koruyor. Fırtınaların etkisini anlamak için bu unlu gizemleri daha uzun zaman araştırmak gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Grönland’da devasa toz “un” fırtınası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Grönland’da devasa toz “un” fırtınası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Grönland’da devasa toz “un” fırtınası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!