Okunma

GSM operatörü drone kalkanı geliştirecek


08 Kasım 2016 Salı 05:00
GSM operatörü drone kalkanı geliştirecek

Günlük yaşamın içine hızla giren drone’ların yarattığı tehditler artık onlar hakkında toplu bir çözüm üretme gereğini de beraberinde getirdi.

Drone’ları havada vurup düşürecek elektromanyetik tüfekler geliştirildi ancak çözüm drone’lara karşı insan müdahalesinin yetersiz kaldığı durumlarda işe yaramıyor.

Örneğin sürekli uçakların inip kalktığı hava limanlarının geniş arazisi içinde drone’ları elinde silahlı nöbetçilerle kovalamaya çalışmak pratik olarak mümkün değil.

Her drone’un peşine bir bekçi takmak mümkün değil

Ya da hızlı otomobil yarışlarında aniden piste giren bir drone’u, onca hızla hareket eden otomobillerden birine çarpmadan durdurmak için insan üstü bir çaba gerekebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda, Avrupa’da bir maratonu izleyen seyirci grubunun üzerine kontrolden çıkmış 1 kilo ağırlığında drone düştüğünde, izleyiciler arasında yer alan yaşlı bir kadın başından yaralanmış ve beyin kanaması riskiyle bir gün hastanede tutulmuştu.  

16-11/08/drone-3.jpg

Avrupa’da bir konser sırasındaysa müzisyen Enrique Iglesias’ı yakından çekmek isteyen meraklı bir gencin drone’u sahneye kadar sokması,  Enrique Iglesias’ın parmağını kesmesi ve çok fazla kan kaybetmesiyle sonuçlanmıştı.

Deutsche Telekom şimdi bu sorunlarla baş edecek kapasiteye sahip, mantıklı bir çözüm geliştirmek üzere çalışma yaptığını açıkladı.

Alman GSM devinin planına göre, belli bölgelerde devreye sokulacak elektromanyetik alanlar bu alanlarda yabancı drone’ların çalışmasını engelleyecek. Sadece doğru donanıma ve şifreye sahip drone’lar bu alanlarda uçabilecek.

Böylece hava limanları, konser alanları, askeri araziler, özel mülkler gibi alanlarda yabancı drone’ların yarattığı terörün önüne geçilmiş olacak.

:: Sizce drone yasakları Türkiye’de ne kadar etkili olur?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “GSM operatörü drone kalkanı geliştirecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İyi olmuş. Hatta Türkiye'de şehir içinde bulundurma yasaklanmalı. Ülkemizde her 4 drone kullanıcısından 2'si sapık 1'i terörist.

" GSM operatörü drone kalkanı geliştirecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GSM operatörü drone kalkanı geliştirecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GSM operatörü drone kalkanı geliştirecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "