GTA 6’ya giden yol: Tek bir ilham ile ikon olmak


08 Eylül 2019 Pazar 15:00
GTA 6’ya giden yol: Tek bir ilham ile ikon olmak

Rockstar Games’in önemli oyunları arasında yer alan Grand Theft Auto yıllardır beklenen son oyunu için yeni bir adım atmadı. GTA ilk olarak karşımıza PlayStation ile 1997 yılında çıkmış olsa da ilerleyen koca 21 yılda oldukça sevildi. Şimdilerde GTA 6 nasıl olacak? Soruları sorulmaya başlanmışken, biz sizi biraz geriye götüreceğiz. Grand Theft Auto hikayesi nasıl başladı?

Lemmings’ten GTA’ya uzanan yolculuk 

Hem 90’ların popüler oyunu Lemmings’in hem de GTA’nın yaratıcısı olan Mike Dailly, iki oyunun birbirinden bağımsız olmayacağının altını özellikle çiziyor. Aslında bakıldığında pek benzerlik görülmese de prensipte iki oyunun birbirlerine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Dailly, GTA’nın temelinin Lemmings’in yukarıdaki görseli olduğuna dikkat çekti.

Teknik olarak bakıldığında bu oluşturulan görüntü izometrik renderleme motoru Lemmings’te kullanıldı. Ancak zamanla Grand Theft Auto için kullanılan yukarıdan aşağıya perspektif motoru haline getirildi. 1994 yılından itibaren kullanılan bu mantık, günümüzde çok farklı yönleri içeriyor.

GTA 6 nasıl olacak?

Yaratıcısı GTA’nın bu kadar tutacağını düşünüyor muydu bilmiyoruz ancak, serinin son oyunu GTA 5, 2013 çıkışlı bir oyun olmasına rağmen hala popülerliğini koruyor. Hatta oyun severler yıllardır serinin son oyununu bekliyor. GTA 6, ile ilgili meraklı bekleyiş sürerken, oyun hakkında sürekli olarak yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Vice City ve Liberty City’nin yeni oyunla birlikte yeniden hayatımıza gireceği de bu bilgiler arasında yer alıyor. Tabii bu sadece bir tahmin. Ayrıca, oyunun 70’li, 80’li yılların hikayesini yansıtacağı da söyleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “GTA 6’ya giden yol: Tek bir ilham ile ikon olmak”

 1. Anonim dedi ki:

  Düşünsenize Vice City, Liberty City ve GTA San Andreas haritası tek bir oyunda ve uçakla seyahat ederek gidebiliyoruz 😀 Harika olurdu ya.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Oyun oynıcak adam gider Bir konsol alır. Optimizasyonla flan ugrasmaz

 3. Anonim dedi ki:

  Çıksa ne olur? Yine optimizasyon özürlü olur çıktıktan en az 6, 7 yıl sonraki bilgisayarlar kaldırır oyunu.

  1. Anonim dedi ki:

   Optimizasyon özürlü oyun görmemişsin kardeşim sen, sadece GTA 5′ in Xbox 360′ ın kısıtlı donanımı üzerinde bile çalışması ne kadar iyi optimize edildiğini göstermeye yeter.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Pc kaldırmıyacaksa konsol hiç açmaz

   1. Anonim dedi ki:

    mal beyanı

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Aklıma geldi de GTA 6 daha önceden çıkmış bütün GTA oyunlarıyla birleştirilebilir oyunda yani mesela GTA 6 oynuna girdik sonra oyunda zaman makinesine gidip bir anda oyunun içinden GTA 6’dan atıyorum GTA Vice City’ye ışınlanabiliriz Tommy Vercetti karakteriyle ve diğer GTA Vice City karakterleri olarak böyle bir varyasyon olabilir mesela GTA Vice City’de nasıl ki GTA 5’te karakterden karaktere geçiş yapılıyorsa aynı algoritmayla mevcut bir GTA oyunundan diğer bir GTA oyununa geçiş yapılabilir.

 5. SinHa dedi ki:

  PS4 son oyunu olur gibi geliyor. Ardından PS5 çıkar ve onun grafikleri için tekrar piyasaya çıkar. Sonra PC için çıkar gene paranın gözüne vurular 🙂 Aynı GTA5 ve PS3 ‘ün sonu gibi

 6. Anonim dedi ki:

  gta 6 playstation 5 ile adını duyuracak ve playstation 4 için uyumlu olmayacak

  1. Anonim dedi ki:

   PS5’de geriye uyumluluk var 🙂

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Farklı bir kentte geçse ya. Mesela Tokyo veya Seul!

 8. Anonim dedi ki:

  70ler 80ler de geçsin. vice city gibi efsane soundtrack şarkılar olsun müthiş olur paraya kıyar alırım valla

 9. İstan34bul dedi ki:

  Gerçekte zaten Lamborghini ve Bentley binemiyoruz bari oyunlarda bineriz diye umut ediyoruz. Oyunlarda böyle arabalara binmek çok zor. Ya paranla key vb alacaksın yada çok oyunu çok oynayacak oyun içi puanınla satın alacaksın. Artık şu arabalara bari oyunlarda ücretsiz binelim.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  70 ve 80 leri yansıtması kötü olur bence. Günümüzde geçmesi gerekli

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   70 ler ve 80 leri yansıtacak dedikleri olay şu GTA 5 in ilk görevi gibi olucak North youngton daki görev gibi bir görev olacak GTA 6 nın ilk görevleri 70ler ve 80 ler arasında bir tarihte bir mafya üyesinin yükselişini anlatıcak sonrasında günümüzde devam edecek olayın özü bu .

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence Eski Tarihte Geçmez Modern Dünyada Geçebilir

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çöp Çünkü Benim Bilgisayar Kaldırmayacak😥😢😭

  1. SeKo dedi ki:

   Kaldiramayan sen olmayasın 🤔.

" GTA 6’ya giden yol: Tek bir ilham ile ikon olmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GTA 6’ya giden yol: Tek bir ilham ile ikon olmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GTA 6’ya giden yol: Tek bir ilham ile ikon olmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "