Okunma

GTA benzeri oyunlar şiddete neden olur mu?


10 Mart 2017 Cuma 10:00
GTA benzeri oyunlar şiddete neden olur mu?

Oyun dünyası ile ilgili olarak en çok yapılan tartışmalardan biri şiddet ve şiddet unsurlarıdır. Sektör geliştikçe yetişkinlere yönelik oyunların sayısı da git gide artıyor, bu durum da sektörün gidişatını bilmeyenler için elbette büyük bir sorun oluşturuyor. Hannover Sağlık Okulu‘nda yapılan araştırma, oyunlardaki şiddet konusunda ciddi verileri bizlere sunuyor.

Oyunlar insanları şiddete yöneltmiyor

Hannover’da yapılan araştırmaya göre, şiddet içeren video oyunları insanları hiçbir şekilde şiddette yöneltmiyor. İşin tuhaf kısmı ise araştırma sırasında bu ortak kanıyı destekleyecek hiçbir bilimsel veriye rastlanmamış olması. Ne kadar şiddet yanlısı olursa olsun, hiçbir video oyunu sizi şiddete itmiyor.

17-03/10/oyunlar-sizi-siddete-yoneltiyor-mu-2.jpg

Call of Duty, GTA V ve daha birçok oyunda bulunan aşırı şiddet içeren sahneler aslına bakarsanız sizde bir fizyolojik değişime neden oluyor. Vücudunuz bu oyunları oynarken aşırı adrenalin salgılıyor ve sizi heyecana sürüklüyor. Ama düşündüğünüzde iyi bir aksiyon filmi izlerken de yaşadığınız şey bundan çok farklı değil.

Araştırma sırasında önemli bulgulardan biri de, insanların algısının şiddeti engellemesi oldu. Ne kadar şiddet dolu olursa olsun, ne kadar gerçekçi bir tecrübe olursa olsun, insan algısı oyunda gördüğü şeyleri gerçek olarak kabullenmiyor. Doğal olarak bu durum şiddete yönelten bir psikolojinin oluşmasını engelliyor.

:: Siz oyunlardaki şiddet konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “GTA benzeri oyunlar şiddete neden olur mu?”

 1. Anonim dedi ki:

  katılmıyorum son derece bilgisizce yazılmış bir yazı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yasaklanması gerek 10 yaşındaki çocuk da bunu oynuyor 18 yaş sınırı yetersiz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nmrc lmr sjl xbjl nd md mdh kffc şnjkkdkjv hgvbb hm jj
  mbfswdfgh

 4. SDN Okuru dedi ki:

  oyun ve filimler de şiddet ve diğer kötü şeyleri , izleyen oynayan ve maruz kalanlarda , gerçek hayatta ,bu tür şeylerle karşılaşınca, normalmiş gibi bir his oluşuyor, bu da vurdum duymazlık ve insani duyguların kaybına neden oluyor bence sorun bu. şöylede örnek verebilirim, tiyatroda veya shovlarda izleyicilerin arasında bir kaç şakşakcı bulunur , bunlar alkışı başlatır veya çok da komik olmayan şeylere gülerler , yada komedi skeçlerindeki kahkaha efeklerini düşünün. oyunlar reklamalar veya filimlerdeki imgeler de böyle beynimize mesaj verir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yapılan araştırma olgun bireyler (18 yaş ve sonrası) iç***** yaşındaki çocuk bu oyunları oynadığı taktirde gayette kavgayı şiddeti,erotizmi kapıyor o ***** pornoya benzeyen oyunlar var çocuklar için ne kadar zararlı.Ha ben oynadığım zaman oyun bu diyorum kaptırmıyorum ama çocuk ne yapsın? Oyunlardaki olaylara kaptırıyor kendini gerçek hayatta da denemeye kalkı***** kavgalı,küfürbaz,sapık bireyler ortaya çıkı***** yanlış.. Araştırma yapılırken yaş aralığı yazılmalı herkeste aynı etkiyi vermez.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çocuklar küfürü kavgayı erotizmi oyunlardan öğreniyor şiddete yöneltmese nolur?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çocuklarda ve psikolojik durumu normal olmayan bireylerde olabilir. O tamamen çocuğun farkındalığına bağlı. Sonuçta internette gtadan fırlamış polis kovalamacası adında haberler var adam araba çalıp gta oynar gibi trafiği birbirine katıyor ve bu insanın normal olması beklenemez. Bu insanın bu oyunu oynanaması lazım zaten gözetlenmesi lazım çevresi tarafından.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  2.dünya savaşında hitler'i de şiddete yönelten video oyunlarıydı, evet katılıyorum!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Şiddete her zaman yatkın biri olarak, oyunlardaki şiddet sahneleri bana komik ve sıkıcı geliyor. Sanmıyorum ama belki herşeyi içine atan bir çocuğun dünyasında farklı olabilir, bilemedim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Büyük küçük farketmez kendini gta da sanıp araba kaçıran büyükleride duyduk kendini superman sanıp atlayan çocuğa da o yüzden oyun şirketlerine bağlı bir kuruluşun yaptığı araştırma olmuş bu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  GTA oynayanların 7/24 küfür ettiğini , küfürbaz ve sapık olduğunu fark ettim. Kendi çevremde araştırdım sonuç bu

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç yoneltmez oynayın oynayın oynayın gta gta gta

 13. SDN Okuru dedi ki:

  10 yaındaki çocukların eline verilirse tabi ki de neden olur

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Alla allah bence etkisi var.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Şiddete yöneltmez tabiki hatta şiddete meyilli insan bile oyunlarda stresini atıp bu sayede gerçek hayata yansıtmaz. Ne zaman canımı sıkan bişey olsa açar oyunlarda adam keserim

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yetişkinleri bilmem ama cocukları yöneltiyor en azından normal bişeymiş gibi algılamasını saglıyor

 17. SDN Okuru dedi ki:

  oyunlar insanı şiddete neden yöneltsin ki? insanlar günlük hayatın stresini atmak için oyun oynuyorlar. stresini attıktan sonra dışarıda daha sakin ***** azından ben böyleyim:)

" GTA benzeri oyunlar şiddete neden olur mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GTA benzeri oyunlar şiddete neden olur mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GTA benzeri oyunlar şiddete neden olur mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "