Okunma

Güç Kaynağını Sessizleştirin!


04 Ocak 2008 Cuma 22:00
Güç Kaynağını Sessizleştirin!
Güç kaynakları, kasanın içindeki tozun büyük bölümünü içine çeken ve depolayan bir parça olarak en gürültücü bilgisayar bileşenlerinden birisi durumunda. En büyük mesele de güç kaynağı fanları da dahil, bütün fanların geri dönülmez bir şekilde kirlenmesi ve bu sebeple sesli çalışmasıdır. Bu çalışmamızda güç kaynağımızın fanına müdahale ediyoruz ve güç kaynağının daha fazla kirlenmemesi için küçük bir önlem alıyoruz.


Uyarı!

Buradaki uygulamalar güç kaynağı hiçbir şekilde elektriğe bağlı değilken yapılmalıdır. Burada anlatılan işlemleri yapmak güç kaynağınızın garantisini devreden çıkartır. Yanlış uygulama sonucu sisteminizdeki bileşenler, çevredeki canlı ve cansız varlıklar zarar görebilir. Uygulamada kullanılan fan uygun seçilmeli ve standart dışı bileşen kullanımının verebileceği zararlar hesaba katılmalıdır. Biz, ShiftDelete.Net olarak burada anlatıları uygulamanızdan dolayı ortaya çıkacak hiçbir sorundan sorumlu değiliz.

Kullandığımız Ürünler


Akasa Silent Colours 12 cm kasa fanı Satın al! Akasa 12 cm kasa fan filtresi Satın al!

Bilgi için: Akortek
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Güç Kaynağını Sessizleştirin!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Silverstone NJ520 Nightjar 520W 80+ platinum var. Beyaz renk çok da kıyak 🙂 516W veriyo 12v'dan

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Silverstone NJ520 Nightjar 520W 80+ platinum var. Beyaz renk çok da kıyak 🙂 516W veriyo 12v'dan.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  saol

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayarımda 4 adet fan var. Tabi ki hepsi çalışınca gürültü fazla oluyor. Bu gürültüyü de önleyebilir miyiz?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Asus un q-fan gibi özelliği olan anakartlarında kasa ve cpu fanlarının dönüş hızı, kasa içi sıcaklığa göre otomatik ayarlanıyor. Böyle bir durumda fanın tüm kablolarını anakarta takmak daha iyi bir çözüm olmazmı?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Peki fan hız ayar kablosunu (sarı) anakartta nereye takacağız?

  Editör: Sorunuz, forumda cevaplanmıştır.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçekten SDN’de şu ana kadar okuduğum en çok işime yarayacak bilgi. Bunu denyeceğim. Kasa fan filtlerini alacağım fakat kasa fanı ne derece sessiz? Daha sessizleri var mıdır? 5-10 kağıt daha vererek daha kaliteli bir fan alabilir miyiz? Yoksa Akasa 12cm Silent Colour fan yeterli midir?

  – – – –

  Editör: Bu fanın seçilmesindeki sebep, sessiz olmasıydı. Eğer 18 dB’den daha sessiz bir fan bulabilirseniz onu da deneyebilirsiniz. Yalnız söktüğüm fan çok güç çekiyordu, bu ise daha az güç kullanıyor. Bundan ötürü içeriden ilk etapta, sistem bağlı değilken, garip bir ses geliyordu. Yerine takıp tüm bileşenleri bağlayınca düzeldi.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  weblebı reklamı ya

" Güç Kaynağını Sessizleştirin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güç Kaynağını Sessizleştirin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güç Kaynağını Sessizleştirin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "