Okunma

Güç ve veri aynı anda iletildi!


20 Eylül 2017 Çarşamba 13:00
Güç ve veri aynı anda iletildi!

Günümüzde Wi-Fi, Bluetooth veya hücresel şebekeler üzerinden veri alışverişi yapmakta, telefonlarımızı kablosuz şekilde şarj etmekteyiz. Ancak bu iki işlemi aynı anda gerçekleştiremiyoruz. North Carolina Eyalet Üniversitesi’den (NCSU) araştırmacılar, hem gücü hem veriyi aynı anda kablosuz olarak iletebilen bir sistem geliştirdi.

Güç ve verinin kablosuz aktarımı

Kablosuz şarj sistemlerinde, gücü bir telefona veya başka bir aygıta aktarabilmek için bobindeki elektromanyetik alan ile diğer bobine aktarır. Günümüzde birçok telefon kablosuz olarak şarj etme seçeneğine sahip olsa da bu işlem için telefonun bir cihaz üzerine koyulması gerekiyor. NCSU araştırmacıları kablosuz şarj aralığını artırabilecek önemli bir adım attı.

NCSU ekibi geniş ve dar bant genişliklerinin tümünü kullanan bir sistem geliştirdi. Veri aktarım hızlarını ve sinyal kalitesini artırmak için ekip, kanal eşitlemesi gibi bazı ortak veri hızı artırma tekniklerini uyarladı. Araştırmacılar sistemin verimliliğini test etmek için vericiyi ve alıcısını 16 cm aralıkla yerleştirdi. Güç ve verinin aynı anda iletildiği testlerde sistem saniyede 3 W güç ve 3.39 MB veri göndermeyi başardı.

17-09/20/kablosuz-aktarim-shiftdelete.jpg

Güç ve veri aktarımını tek bir sistemde birleştirmek cihazın maliyetini, ağırlığını ve karmaşıklığını azaltıyor. Sadece birkaç yıl içinde uzandığımız yerden telefonumuzun şarj olması ve veri transferi yapabilmesi bizler için sürpriz olmayacak.

:: Aynı anda hem güç hem veri aktarımı yapabilen sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Güç ve veri aynı anda iletildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu tip haberlere devam

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Şu haberlerde kelimelerin arasına başka haber koymayın abi ya. Düşmeyin bu kadar.

" Güç ve veri aynı anda iletildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güç ve veri aynı anda iletildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güç ve veri aynı anda iletildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "