Okunma

Güçlendirilmiş insan için çift el projesi


27 Kasım 2017 Pazartesi 14:00
Güçlendirilmiş insan için çift el projesi

Güçlendirilmiş insan kavramını daha önce duymuş muydunuz? Bilim kurgu gibi gelse de güçlendirmiş insan gelişimine yönelik önemli projelere imza atılıyor. Bunlardan biri de çift el projesi.

Güçlendirilmiş insan için giyilebilir tasarım

Güçlendirmiş insan kavramını fantastik bir şekilde uygulamak isteyen Youbionic adlı bir şirket, ekstra ellerin eklenmesini sağlayan bir proje geliştirdi.  “Çift el” olarak adlandırılan projeyle geliştirilen 3B baskılı ellerden her ele 2 tane entegre edilerek, toplamda 4 elli bir insan modeli sunuyor. Giyilebilir model tasarımı, bir çıkışı çoklama özelliği olan çoklu bir adaptör kullanıyor.

Yapay uzuvların her birinin kavrama hareketi kullanıcının parmaklarıyla tetikleniyor. Gerçek elin yarısını kapatmak, yapay ellerin tamamının kapanmasını sağlıyor. Üstelik kullanıcı her iki elin hareketini bağımsız bir şekilde kontrol edebiliyor.

Güçlendirilmiş insan

Arduino ile geliştirilen çift elin, kavrama işlemini nasıl yaptığı tanıtım videolarında pek belirgin değil. Bir çift elin satış fiyatı ise 2100 dolar olarak belirlenmiş. Yani 4 ele sahip olmak için ödenmesi gereken miktar 4200 dolar. Aşağıdaki videodan çift el projesinin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Çift el projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Güçlendirilmiş insan için çift el projesi”

  1. Doruk dedi ki:

    tas, kagit, makas oyununda %99 kazanmak icin alinabilir bir cihaz :D:D

  2. Kerim dedi ki:

    Butun yuk gene kollara biniyor. Ellerimizi kullanmaliyiz hacilar, her isi makinelere birakmak bizi hasta eder. Kaslarimizin islemesi gerek, beyinin ellerimizi ve vucudumuzu yonetmesi gerek, beyinin agirligi, aciyi, yorgunlugu, terledigimizi bilmesi gerek. Hareket etmeliyiz. Hareket iyidir hacilar.

" Güçlendirilmiş insan için çift el projesi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güçlendirilmiş insan için çift el projesi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güçlendirilmiş insan için çift el projesi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "