Okunma

Gümrük kapılarına yapay zeka geliyor! İşte detaylar


21 Ekim 2019 Pazartesi 16:36
Gümrük kapılarına yapay zeka geliyor! İşte detaylar

Yapay zeka hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ülkemizin güvenliği için yapılacak olan yapay zeka tabanlı yüksek teknoloji yatırımlarından Tarama Ağı Projesi‘nin müjdesini, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan verdi.

Proje kapsamında gümrüklerde kaçakçılığı önlemek, kayıt dışılığı azaltmak için yapay zekanın gücünden yararlanılacak. Projenin ana hedeflerinden birisi de, ülkemiz sınırları içerisinde kendi imkanlarımız ile geliştirilmesi.

Gümrük kapıları yapay zeka ile korunacak

Gümrük kapılarında yapılan aramalarda yapay zeka, araç ve yük içerisindeki tehditleri otomatik olarak tespit edebilecek. Ülkemizdeki ticaret hacmi yüksek tüm gümrük kapılarına ve limanlarda hali hazırda 68 adet X-Ray Araç ve Konteyner Tarama Sistemi bulunuyor.

Gümrük kapıları yapay zeka ile korunacak - ShiftDelete.Net

Bu sayede gümrüğe gelen araç ve konteynerlerin fiziki müdahale gerekmeden analiz edilebileceği belirtiliyor. Pekcan, bu cihazların daha önce saatlerce süren gümrük aramalarının dakikalar içinde tamamlanmasını sağladığını vurguluyor.

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından geliştirilecek projenin X-Ray Tarama Sistemleri ile entegre bir şekilde çalışacağını belirtiyor. Gümrük kapılarından alınan x-ray görüntülerinin Bakanlık Komuta Kontrol Merkezinde toplanacağının altını çizen Pekcan şu ifadelere yer verdi;

“Ticaret Bakanlığımız, dünyada tespit teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ederek kaçakçılıkla mücadelede etkinliğin arttırılmasına katkı sunacak yeni ekipmanları süratle envanterine dahil etmektedir. Gümrüklerde kaçakçılığın önlenmesinde, kayıt dışılığın azaltılmasında etkinliği artırmak için yüksek teknoloji yatırımlarımız ve projelerimize bir yenisini daha ekliyoruz.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğümüzce hayata geçireceğimiz ve TÜBİTAK tarafından tamamı yerli ve milli kaynaklarımızla geliştirilecek ‘Tarama Ağı Projesi’ ile yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri kullanılarak araç veya yükün içerisindeki belirli özelliklere sahip yasa dışı suç ve tehdit unsurları otomatik tanımlanacak. Böylece operatörün analiz esnasında hata yapma payı ve manuel inceleme süreleri asgari düzeye inecek.”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Gümrük kapılarına yapay zeka geliyor! İşte detaylar”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bakan hanım önce gümruk muhafaza memurlarının çalışma şartlarını haklarını düzenlesin

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ülke ekonomisi çökük ya 1 kuruş vergilik daha nasıl kaçırmam onun uğraşısı desek daha gerçekci ***** yağ ilişkisi.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Artik para kaciramiycam adam basi 10 bin euro hakkimiz var ama ben yillik 100 bin euro getiriyorum turkiyeye ve giderkende sigara kaciriyoruz artik zor

" Gümrük kapılarına yapay zeka geliyor! İşte detaylar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gümrük kapılarına yapay zeka geliyor! İşte detaylar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gümrük kapılarına yapay zeka geliyor! İşte detaylar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "