Okunma

Günde 1 milyon adet temassız ödeme yapıldı!


18 Mart 2019 Pazartesi 16:50
Günde 1 milyon adet temassız ödeme yapıldı!

Günümüzde kredi kartlarının önemli bir kısmını temassız özellikli kartlar oluşturuyor. Bu özellik sayesinde artık çok daha hızlı ve pratik bir şekilde ödeme yapabiliyoruz. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) temassız ödeme yönteminin kullanıcılar tarafından ne kadar kullanıldığını gözler önüne seren bir rapor yayınladı.

Yayınlanan şubat ayı raporunda günde 1 milyon adet temassız ödeme işlemi yapıldığı bilgisi yer alıyor. Temassız ödemeye olan ilgi arttıkça kullanım alanları da genişliyor. Günümüzde işletmeler de söz konusu teknolojiye geçmiş durumda. Artık her iki ödeme noktasından birinde mutlaka bu seçenek mevcut.

Kullanıcıların sahip olduğu banka kartlarının yüzde 18’inde, kredi kartlarının ise yüzde 48’inde temassız ödeme özelliği bulunuyor. İlerleyen zamanda bu oranın çok daha artacağı aşikar.

2018 yılı ile 2017 yılını karşılaştırdığımızda temassız kullanımının neredeyse 1,5 kat arttığını görüyoruz. Şubat ayında günde hemen hemen 1 milyon adet temassız işlem yapılmış olması, bu artışın en somut göstergesi.

Temassız ödeme en çok nerede kullanılıyor?

2018 yılından itibaren temassız limiti 90 TL’ye çıkarıldı. Bununla birlikte temassız kredi kartı ile ödeme kullanımı da artış gösterdi. Kullanıcılar temassız ödemeyi en çok market ve yemek alışverişlerinde kullanıyorlar. Ayrıca akaryakıt sektöründe ve taşımacılık-ulaşım sektöründe de bu ödeme şekli her geçen gün artıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Günde 1 milyon adet temassız ödeme yapıldı!”

  1. canercan84 dedi ki:

    Apple pay vakti gelmiş o zaman…

  2. Anonim dedi ki:

    Apple pay vakti gelmiş o zaman…

" Günde 1 milyon adet temassız ödeme yapıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Günde 1 milyon adet temassız ödeme yapıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Günde 1 milyon adet temassız ödeme yapıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "