Okunma

Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi!


23 Ekim 2018 Salı 11:58
Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi!

Sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmezi haline geldiği bugünlerde, yapılan bir araştırma ile birlikte hangi ülkenin sosyal medya ile ne kadar vakit geçirdiği gözler önüne serildi.

Sosyal medya kullanımda Türkiye Avrupa birincisi!

Ajans Press, ülkelerin sosyal medya kullanımı oranlarına bakan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in We Are Social verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre Türkiye’nin 2 saat 48 dakika ile sosyal medya kullanımında Avrupa’nın birincisi olduğunu görmekteyiz.

Dünya genelinde bakıldığında ise en çok sosyal medyada zaman geçiren ülke 3 saat 57 dakika ile Filipinler olarak kaydedildi. Listenin ilk üç sırasında yer alan diğer ülkeler ise 3 saat 39 dakika ile Brezilya, 3 saat 23 dakika ile de Endonezya oldu.

Sosyal Medya

Türkiye bu istatistiklerle Avrupa’da liderliği göğüslerken dünya genelinde sosyal medyada en fazla vakit geçiren 13. Ülke oldu. Paylaşılan raporda dünya üzerinde 40 farklı ülke yer alırken, listenin son sırasında ise günde sadece 48 dakikasını sosyal medyada geçiren Japonlar yer alıyor. Paylaşılan raporlarda da görebileceğiniz üzere kendine en çok vakit ayıran toplumun ise Japolar olduğunu görmekteyiz.

En çok haberlere konu olan platform Twitter oldu!

Konuyla ilgili gerçekleştirilen medya incelemesinde, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 başından beri gerçekleştirilen incelemede, sosyal medya ile ilgili 151 bin 968 haber çıkışı tespit edildi.

Yazılı basına yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, sosyal medyanın haber almada iyi bir kaynak olarak kullanıldığı ve daha çok bağımlılık haberleriyle konuşulduğu görüldü. Sosyal medya içerisinde ise hakkında en çok haber yapılan mecranın ise 31 bin 23 haberle Twitter olduğu açıklandı.

Peki, siz günde kaç saatinizi sosyal medya ile geçiriyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından aktarabilirsiniz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi!”

 1. Anonim dedi ki:

  Bir işe yarasak şaşırırım zaten…

 2. hk dedi ki:

  iyi de bu berbat biş***** ***** yaşlandığında ölüm döşeğindeyken doğadan yeterince faydalanamadığını, hırslarını, egolarını ve neden sahte bir dünyada boş bir hayat yaşadığını kafasından geç***** medyada arkanızdan mekanı cennet olsun derler.

 3. ßlackStorm dedi ki:

  Zaten anca boş işlerde birinci oluruz…

 4. Anonim dedi ki:

  boş beleş adamlar ülkesi.

 5. Gurur duyalım yav gurur dedi ki:

  Elin adamı uzaya cıksın bizde sabah kalkar kalkmaz story atıp cool olalım!!!

 6. kayraefendi dedi ki:

  Benim anlamadığım neden bu site gereksiz bir haber yaparken sürekli yarı çıplak kadın resimleri kullanıyor? Konu ile uzaktan yakından alakası yok. Haber dikkat çeksin diye yapılan ucuz hareketler…

  1. Yüzme Bilmeyen Kişi dedi ki:

   Yöneticilerden cevap bekliyoruz..

 7. Anonim dedi ki:

  Bu biraz ekonomik duruma da bağlı. Sokaga çıkmak gezmek para harcamak demek. Mevcutta sosyal medyaya gidecek ekipman telefon/tablet/PC bir kere temin ettikten sonra bir kafenin kafe dışından çeken ücretsiz interneti bile olsa sosyal medyaya erişmek icin yeterli oluyor. Diler türlü sokağa çıkmak ya da bir film izlemeye gitmek bile maliyet.

  Dolayisi Turkiye, Brezilya ya da Endonezya bu maliyetten kaçan insanlar konusunda ortak bir paydaya sahip. Durum biraz da ekonomik degerledirmek gerek. Ote yandan 1980-1990 larda belki TV gunde 2 kusur saatimizi aliyordu.

" Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye sosyal medya kullanımında Avrupa birincisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "