Güneş enerjisinde önemli buluş!


2017-04-17 14:00:00
Güneş enerjisinde önemli buluş!

Güneş enerjisi kullanımının önündeki en büyük problemlerden biri, üretilen enerjinin yeterli miktarda depolanamaması. Depolama işlemi için şu anda süper kapasitörler kullanılıyor olsa da bu yöntemle yeterli enerji depolanamıyor.

Yüzde 3,000 daha fazla depolama

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nden araştırmacılar, canlı organizmaların enerjiyi çok küçük bir alana sıkıştırma becerilerini araştırmaya karar verdiler. Polystichum munitum bitkisinin yapraklarındaki fraktal yapıyı incelediler. Bitkinin yapraklarının sık damlarlar dolu olmasının, enerji depolamak ve bitki çevresinde su taşımak için son derece avantaj sağladığı görüldü ve bu fraktal yapının elektrot sistemlerine uygulanmasıyla depolama kapasitesinin artırılması amaçlandı.

17-04/17/fraktal-yapi-shiftdelete-1492411195.jpg

Fraktal şekiller üzerine kurulan elektrot yapı, güneş enerjisi depolanma alanının nano ölçekte artmasını sağlamış. Etkileyici oranlarda elektriği iletebilen çok yönlü bir elektrot yapabilmek için grafeni manipüle lazerler ile manipüle ettiler. Grafen elektrodunda fraktal tabanlı bir tasarım kullanarak mevcut superkapasitörlerle birleştiren ekip, 30 kat daha fazla enerji depolama kapasitesine ulaştı.

17-04/17/gunes-hucresi-fraktal-yapi-shidtdelete-1492411181.jpg

Eğer yeni elektrotlar başarıyla uygulanabilirse, süperiletkenlerle bağlantılı güneş hücreleri, şu anda mümkün olana oranla yüzde 3.000 daha fazla depolama kapasitesine sahip olacak. Depolama kapasitesinde yaşanacak artış ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında önemli bir sıçrama yaşanması bekleniyor.

:: Güneş enerjisi kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?


  “Güneş enerjisinde önemli buluş!” üzerine 8 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Umarım başkanlık sistemi sayesinde önümüzdeki yüzyılda büyük bir ilerleme kat eder ve böyle icatları biz yaparız

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Yıllardır buna benzer haberler duyuyoruz ama günlük kullanıma yansıyan bir şey görmüyoruz.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   evet 😀

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Biz hala evet hayır kavgası yapalım 😀

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Çok büyük rakamlardan bahsediliyor. Şimdiki kapasitelerin 3-5 katına çıkılsa o bile başarıdır.

  Yorum yazın