Okunma

Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü!


03 Aralık 2017 Pazar 11:00
Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü!

Güneş enerjisi fiyatları geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 26’lık bir düşüş gösterdi. Güneş enerjisi fiyatları konusunda yaşanan bu düşüş daha fazla tüketicinin temiz enerjiyi seçmesini sağladı.

Güneş enerjisi fiyatları düşüyor

Geliştirilen yeni teknolojiler, daha kolay ve daha verimli üretim, daha hızlı ve daha kolay kurulum gibi etkenler, güneş enerjisi maliyetlerini her sene düşürüyor. Özellikle 2017 yılı güneş enerjisi kurulum fiyatları konusunda oldukça güzel geçti. Fiyatlar geçtiğimiz seneye kıyasla ortalama yüzde 26’lık bir düşüş gösterdi. Bu durum son on yılda yaklaşık yüzde 80’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Güneş paneli üretim konusunda lider ülkelerden olan Çin’de ise yüzde 44’lük bir düşüş yaşandı. Ayrıca Çin’in yılı yeni 50 gigawatt’lık güneş enerjisi ile bitirmesi bekleniyor. Beklenen bu son kurulum kapasitesi bile, Japonya’nın tüm güneş enerjisi kapasitesinden bile daha fazla. Hindistan da Çin’e benzer bir şekilde fiyatlandırmada güncelleme gösterdi ve yatırımlarına devam ediyor.

Güneş enerjisi fiyatları

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında azalan maliyetler, birçok ülkeyi fosil yakıtlardan ve nükleer enerjiden vazgeçmesini sağlıyor. Satın alma ve kurulum maliyetlerinde yaşanan düşüşler, tüketicilerin temiz ve ucuz enerji kaynağı olan güneş enerjisine daha fazla ilgi göstermesini sağlıyor.

Güneş enerjisinin kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü!”

  1. Kerim dedi ki:

    Boyle haberler beni sevindiriyor. Hadi hayirlisi.

  2. muhammed dedi ki:

    türkiyede düşmüş mü

  3. SiLGEC dedi ki:

    Güneş enerjisi fiyatı ne demek? Güneş bize parayla mı satıyor enerjisini?!?

" Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş enerjisi fiyatları yüzde 26 düştü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "