Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı


16 Temmuz 2020 Perşembe 20:10

Bugün gerçekleştirilen canlı yayınla Güneş’e Dünya’dan iki kat daha yakın Solar Orbitel’in kaydettiği görüntüler, NASA ve ESA tarafından paylaşıldı. Solar Orbiter, planlanan yörüngesine ulaştığı zaman Güneş’e Merkür’den daha yakın bir konuma gelecek.

Güneş’in en yakın görüntüleri NASA tarafından paylaşıldı

Uzayda Güneş’e en yakın cisim olan Solar Orbiter, NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ) ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından seyircilerle paylaşıldı. Şubat ayında fırlatılan uzay aracı, haziran ayında Güneş’in yörüngesinde dönmeye başlamıştı.

güneş'in en yakın görüntüleri solar orbiter

Güneş’e 77 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Solar Orbiter’in şu anki konumu, Dünya’nın Güneş’e olan yakınlığının iki katı. Venüs ile Merkür arasında bir yörüngede olan uzay aracı, üzerindeki Yüksek Ultraviyole Görüntüleyici (EUI) sayesinde Güneş’in en yakın görüntüleri çekildi.

güneş'in en yakın görüntüleri solar orbiter

Dünya üzerindeki herhangi bir sensörden 13 kat daha fazla Güneş ışınına maruz kalan uzay aracı, Güneş’in gizemini çözmek için oldukça gelişmiş özellikleriyle bilim adamlarının yardımcısı oluyor. Bilim insanlarının cevabını aradığı bir konu olan Güneş’in korona katmanındaki nanoflare’ların (güneş yüzeyindeki epizodik ısıtma olayı) neden ya da nasıl oluştuklarıydı. Güneş’in yüzeyi 5.500 santigrat derece iken, nanoflare’da sıcaklık 1 milyon santigrat dereceye çıkıyor.

Bu projedeki ESA’ya bağlı bilim insanı Daniel Müller, ilerleyen süreçte uzay aracının Güneş’e 42 milyon kilometre mesafeye kadar yaklaşacağını belirtti. Solar Orbiter’in üzerinde 10 farklı sensör bulunuyor. Bunlardan altısı, Güneş ve çevresini izlemekle görevliyken; diğer dört sensör uzay aracının çevresindeki ortamı inceliyor.

güneş'in en yakın görüntüleri solar orbiter

Solar Orbiter projesi NASA ve ESA tarafından yürütülüyor ve Almanya, Yunanistan, İtalya, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Finlandiya, Fransa,  Norveç, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Polonya, Portekiz İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere ve ABD ortaklığıyla yürütülüyor. 2021 Kasım ayında uzay aracının yörüngeye oturması planlanıyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamam.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  17:78 – Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar (belirli vakitlerde) gereği üzere namazı kıl, bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazında, gece ve gündüz melekleri hazır bulunur.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Isra Suresi 78: Güneşin batmasından/ kaybolmasından gecenin kararmasına kadar salâtı ikame et [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olmayı; toplumu aydınlatmayı kurumlaştır ve ayakta tut] ve sabah öğrenip-öğretilmesini sağla. Çünkü sabah öğrenip-öğretilmesi görülecek şeydir.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Selamünaleyküm canım kardeşim hayırlı cumalar

" Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş’in en yakın görüntüleri paylaşıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!