Okunma

Güneş Panelli Yollar Geliyor!


18 Şubat 2016 Perşembe 07:30
Güneş Panelli Yollar Geliyor!

Hidrojen gazının helyuma dönüştüğü füzyon sürecinden açığa çıkarak yeryüzüne ulaşan güneş enerjisi; ısıtma, aydınlatma sistemleri gibi birçok alanda kullanılıyor.

Fransa, sahip oldukları ile yetinmemiş olacak ki, güneş enerjisini, yollarında kullanmayı planlıyor.

Fransa Çevre Bakanı Segolene Royal, gelecek 5 yılda, bin kilometre uzunluğundaki karayolunun foto voltaj panelleriyle kaplanacağını duyurdu.

Yeşil enerji sağlamak amacıyla yapılacak uygulama, voltaj panelleri yardımıyla, yolda giden araçlardan elektrik üretebilecek.

Öncelikli olarak karayolu ile başlayacak projenin zamanla, otopark, sanayi yollarında kullanılmasının planlandığı belirtildi.

16-02/17/rendering2.jpg

Yolun üzerinden geçecek araçların gölge yapmasının, normal şartlarda güneş enerjisine olumsuz bir etki yapacağı ifade edilirken, araç trafiğinin az, yaya trafiğinin bol olduğu yerlerin diğer yerlerdeki oluşabilecek enerji açığını kapatabileceği dile getirildi.

Fransa Hükümeti, ilk aşamada bin kilometrelik yolun panellerle kapatılmasının 5 milyon kişinin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. Bu Fransa nüfusunun yaklaşık yüzde 8’ine tekabül ediyor

Benzer bir çözümü daha önce Hollanda kullanmış; 70 kilometrelik bisiklet yolundan 3 bin kWh elektrik elde etmişti.

16-02/17/solar-system-road-netherlands-1455724223.png

Gelecekte yolların, güneş panelleri ile kaplanması ihtimalinde, yenilenebilir enerji kaynağımızın, ihtiyacımız olan tüm elektriği karşılayabileceği belirtiliyor.

:: Benzer bir uygulamanın Türkiye’de uygulanabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Güneş Panelli Yollar Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olmuş ama ülkemize ne zaman gelir bilmem.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  G.kore'de ilginç bir araç görmüştüm yol güneş paneli ile kaplı otobüslerde elektriği o panellerden alıyor böylece ulaşım bedavaya geliyordu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  aslında muhteşem bir şey ama tr de kazı vs olduğunda ne olacak…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Muhteşem bir şey keşke Türkiye'de de olsa. Franza zaten dünyanın asfaltlı yol konusunda 1 numaralı ülkesi zaten.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bunun kirlenmesi temizlenmesi kotu niyetlilerce kirilmaya calisilmasi gibi birsuru sey var bence cok zor :/

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Oldukça maaliyetli bir yöntem

 7. SDN Okuru dedi ki:

  o panelleri bizde çalarlar 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Neden Türkiye'de de olmasın ki 🙂 Belki üretilen enerjiyi ihraç bile edebiliriz güneş fakiri ülkelere 🙂 tabi bayaaa bi ilerleyen zamanlarda 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Otopark söylemişti

" Güneş Panelli Yollar Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güneş Panelli Yollar Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güneş Panelli Yollar Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "